Přestože se většina lidí snaží nemocnicím vyhnout, není pochyb o tom, že se mnohdy jedná o architektonicky cenné stavby. Takovým příkladem je Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci. Navštívili jsme…
Přestože se většina lidí snaží nemocnicím vyhnout, není pochyb o tom, že se mnohdy jedná o architektonicky cenné stavby. Takovým příkladem je Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci. Navštívili jsme ho ve Světový den zdraví.
Nemocnici, která vznikla ve 30. letech minulého století, navrhl Bedřich Rozehnal na základě svých návštěv mnoha předních evropských sanatorií. Na základě jeho návrhu vznikla dvě pravoúhlá křídla, jedno pro pacienty, ve druhém byla ubytovna sester a kaple. Stavba byla rozšířena koncem 40. a také 60. let, areál dokončila rozsáhlá novostavba v 90. letech. Procházku povede Aleš Burian, spoluautor zmiňované novostavby.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.