Brněnské moře? Rozkvetlá zahrada? Dobrodružství pro děti? Chvíle odpočinku s nápojem? I to nabízí proměněný park na Moravském náměstí. My jsme se do něj společně vypravili ve čtvrtek 30. května. Průvodkyní nám byla architektka a urbanistka Janica Šipulová z Consequence forma architects, která je spolu s Martinem Sládkem autorkou dnešní podoby parku.
Svou aktuální podobu dostal park na základě vítězného návrhu od týmu Consequence forma architects v architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěži o návrh z roku 2016. Realizace proběhla mezi roky 2020 a 2022. Projekt získal 1. místo v soutěži Park roku 2023.
Autoři: Consequence forma architects – Ing. arch. Martin Sládek, Ing. arch. MArch. Janica Šipulová
Spolupráce: Ing. Klára Zahradníčkova MA, Ing. arch. Nina Vlček Ličková, Ing. arch. Jan Schleider, MgA. Richard Loskot, David Hora, DiS, Ing. Ondřej Fous
Konceptu prostorově dominuje prázdno v centru parku s jeho kulturně společenským potenciálem a obruč vzrostlých stromů, který je zpřístupněn pomocí okružní promenády s kavárnou a dětským hřištěm. Různá intenzita užívání je jeden ze základních principů parku. Kolem kavárny a centrální plochy se předpokládá nejvyšší zatížení a směrem k vnějšímu okraji intenzita slábne. Promenáda pod korunami vzrostlých stromů nabízí klid, centrální plocha akci a hru. Park se stal novým vibrujícím místem, vytvářejícím svou poetiku klidu a akce, v kontrastu s okolním šumem a tepem města a dopravy.
Projekt představuje komplexní přístup revitalizace intenzivně využívaného veřejného prostoru v historickém centru Brna pro 21. století. Park pracuje s prvky modrozelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu, spoluvytváří komunitu a je inkluzivní.
Výraznou dominantou je plocha uprostřed, která přináší do města nový veřejný prostor – urban arénu. Místo pro setkávání lidí v centru parku s fontánou tvořící vodní zrcadlo nebo mlžící mrak. Aréna je definována uprostřed parku masivní lavicí, která podporuje klid místa a utváří náruč. Unikátní prostor je určený výhradně pro pěší a nabízí něco nového – sdílené pohodlí. Velkorysá lavice vybízí ke svobodě, kdy je dovoleno ležet, sedět, válet se, hrát si, a to pro všechny. Místo tím dostává obrovský náboj. S prvním sluncem se aréna zaplňuje. Plocha fontány se stává jevištěm. Vždy je na co se koukat a vždy se něco děje. Je to akce nebo ne-klid vodní hladiny. Každý procházející se zapojuje svým pohybem. Vodní zrcadlo umocňuje zdvojeným obrazem každou situaci.
Velký vliv na dění uprostřed má režim fontány, který přitahuje a vybízí k interakci a hře. V letním období, kdy život ve veřejném prostoru graduje, je místo plné dětí. Příjemné osvěžení si občas dopřejí i dospělí. Odpočinek a akce, slunění a osvěžení místu vtiskly novou přezdívku „brněnské moře“. Centrální plocha se svou dynamickou živostí i poetickým klidem je středobodem místa. Svůj rytmus mění v rámci ročního období, ale i během samotného dne.
Výsledný projekt zpřístupňuje park a zachovává jeho původní krajinářské hodnoty s odkazem na historii místa. Investorem byla městská část Brno-střed.
Zveme Vás na veřejné představení projektu „Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy XXI, XXII“, které se uskuteční v úterý 28. ledna 2025 od 16 hodin v sále Dělnického domu (Jamborova 65, Brno-Židenice).
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.