Brněnské moře? Rozkvetlá zahrada? Dobrodružství pro děti? Chvíle odpočinku s nápojem? I to nabízí proměněný park na Moravském náměstí. My jsme se do něj společně vypravili ve čtvrtek 30. května. Průvodkyní nám byla architektka a urbanistka Janica Šipulová z Consequence forma architects, která je spolu s Martinem Sládkem autorkou dnešní podoby parku.
Svou aktuální podobu dostal park na základě vítězného návrhu od týmu Consequence forma architects v architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěži o návrh z roku 2016. Realizace proběhla mezi roky 2020 a 2022. Projekt získal 1. místo v soutěži Park roku 2023.
Autoři: Consequence forma architects – Ing. arch. Martin Sládek, Ing. arch. MArch. Janica Šipulová
Spolupráce: Ing. Klára Zahradníčkova MA, Ing. arch. Nina Vlček Ličková, Ing. arch. Jan Schleider, MgA. Richard Loskot, David Hora, DiS, Ing. Ondřej Fous
Konceptu prostorově dominuje prázdno v centru parku s jeho kulturně společenským potenciálem a obruč vzrostlých stromů, který je zpřístupněn pomocí okružní promenády s kavárnou a dětským hřištěm. Různá intenzita užívání je jeden ze základních principů parku. Kolem kavárny a centrální plochy se předpokládá nejvyšší zatížení a směrem k vnějšímu okraji intenzita slábne. Promenáda pod korunami vzrostlých stromů nabízí klid, centrální plocha akci a hru. Park se stal novým vibrujícím místem, vytvářejícím svou poetiku klidu a akce, v kontrastu s okolním šumem a tepem města a dopravy.
Projekt představuje komplexní přístup revitalizace intenzivně využívaného veřejného prostoru v historickém centru Brna pro 21. století. Park pracuje s prvky modrozelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu, spoluvytváří komunitu a je inkluzivní.
Výraznou dominantou je plocha uprostřed, která přináší do města nový veřejný prostor – urban arénu. Místo pro setkávání lidí v centru parku s fontánou tvořící vodní zrcadlo nebo mlžící mrak. Aréna je definována uprostřed parku masivní lavicí, která podporuje klid místa a utváří náruč. Unikátní prostor je určený výhradně pro pěší a nabízí něco nového – sdílené pohodlí. Velkorysá lavice vybízí ke svobodě, kdy je dovoleno ležet, sedět, válet se, hrát si, a to pro všechny. Místo tím dostává obrovský náboj. S prvním sluncem se aréna zaplňuje. Plocha fontány se stává jevištěm. Vždy je na co se koukat a vždy se něco děje. Je to akce nebo ne-klid vodní hladiny. Každý procházející se zapojuje svým pohybem. Vodní zrcadlo umocňuje zdvojeným obrazem každou situaci.
Velký vliv na dění uprostřed má režim fontány, který přitahuje a vybízí k interakci a hře. V letním období, kdy život ve veřejném prostoru graduje, je místo plné dětí. Příjemné osvěžení si občas dopřejí i dospělí. Odpočinek a akce, slunění a osvěžení místu vtiskly novou přezdívku „brněnské moře“. Centrální plocha se svou dynamickou živostí i poetickým klidem je středobodem místa. Svůj rytmus mění v rámci ročního období, ale i během samotného dne.
Výsledný projekt zpřístupňuje park a zachovává jeho původní krajinářské hodnoty s odkazem na historii místa. Investorem byla městská část Brno-střed.
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) – dnes projednala Rada města Brna a doporučila jeho vydání zastupitelstvu, které se uskuteční 10. prosince. NÚP přináší udržitelná řešení reagující na potřeby obyvatel i další současné výzvy. Jeho zpracovatelem byla Kancelář architekta města Brna.
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem městské části Brno – Nový Lískovec. Po dlouhých letech, kdy zůstával nevyužitý i kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, se situace výrazně změnila. Město získalo klíčové pozemky a městské části byly svěřeny objekty technické infrastruktury. Tento krok otevírá cestu k realizaci nového náměstí, které bude důstojným centrem veřejného života. O budoucí podobě rozhodne námi organizovaná architektonická soutěž, která umožní srovnání různých návrhů a výběr toho nejvhodnějšího řešení.
Zveme vás na komentovanou prohlídku Kostela sv. Jakuba v Brně. Tento pozdně gotický kostel je díky nové multimediální expozici přístupný veřejnosti i zcela netradičním způsobem. Prohlídka vás zavede nejen do samotného chrámového prostoru, ale také do dříve nepřístupných částí, jako je pokladnice, krovy kostela a věž s dvěma největšími zvony. Přijďte se podívat na propojení kulturního dědictví a moderních technologií. Procházkou nás provede architekt Jan Machát z VISUALOVE, který je spoluautor multimediální expozice, interaktivních instalací a digitálních prezentací. Dále pak architekt Petr Múčka, autor celé rekonstrukce. Těšit se můžete na tematickou adventní projekci.