Letní procházka s architekty zavedla v červenci zájemce na největší brněnské koupaliště – nově zrekonstruovanou Riviéru.
Koupaliště Riviéra vzniklo v bývalém slepém rameni Svratky na přelomu 80. a 90. let. Autorem dlouhého komplexu bazénů je brněnský architekt Petr Hrůša. Betonové bazény, které prosakovaly velké množství vody, však nebyly ekonomické a největší brněnské koupaliště se dočkalo přes letošní zimu zásadní rekonstrukce. Koupaliště nově doplnily také různé vodní atrakce.
Průvodci nám tentokrát byli techničtí specialisté z firmy CENTROPROJEKT GROUP a.s., generálního projektanta stavby, pan inženýr Pavel Gregor a pan inženýr Filip Orsava.
Před vstupem do areálu jsme se dozvěděli zajímavosti ze stavby koupaliště, technické specifikace nově zrekonstruovaných bazénů a řešení atrakcí v celém areálu. Většina stavby probíhala přes zimu, která letos nebyla mírná a potrápila všechny pracující na stavbě. Autoři nám mimo jiné popsali, jak složitě realizovali technická řešení podzemních trubek v teplotě okolo 10 stupňů pod nulou.
Společně jsme si prošli celý areál od bazénu pro nejmenší, po relaxační zónu až po nejhlubší plavecký bazén. Na závěr jsme se podívali do hlavní strojovny bazénu, která 24 hodin denně zásobuje bazény vodou a další nutnou technikou pro provoz koupaliště.
Akce se zúčastnilo více jak 50 lidí a jako každá naše procházka byla plně zdarma. Počasí přálo, lehký deštík před zahájením procházky osvěžil vzduch a my jsme si mohli prohlédnout novou Riviéru v celé její kráse.
Kompletní fotogalerii naleznete zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.