Procházka: Rekonstrukce interiéru Ústavního soudu

Interiér Ústavního soudu v Brně

Historie Zemského domu začala v roce 1867 rozhodnutím poslanců o výstavbě nového sídla Moravského zemského sněmu a mezi lety 1872–1873 vyvrcholila soutěží, v níž zvítězili Anton Hefft s Robertem Raschkou. Stavbu prováděl od roku 1875 Josef Arnold a kamenické práce dodali Adolf Loos st. s Johannem Tomolou. Monumentální palácová stavba postavená ve stylu severoitalské neorenesance byla dokončena v roce 1878 a stala se tak urbanistickou dominantou brněnské okružní třídy.

Po vzniku Československa sloužila budova nadále zemským správním orgánům a po nástupu komunistického režimu krajskému národnímu výboru. Od roku 1993 v Zemském domě sídlí Ústavní soud České republiky, který tak nakonec, poté co byl domovem institucí legislativních a exekutivních, spojil svoji budoucnost s mocí soudní.

Nevyhovující stavebně-technický stav sněmovního sálu, jeho okolí a přilehlého zázemí – nejvýznamnějších prostorů v budově – vedl v roce 2014 Ústavní soud k rozhodnutí o nezbytnosti rekonstrukce. S ohledem na historický a architektonický význam těchto částí budovy byla zorganizována otevřená architektonická soutěž, ze které vyšel jako vítězný návrh architektů Ondřeje a Darji Kafkových z ateliéru MOAD.

Hlavními koncepčními prvky jejich práce je soulad vnitřního prostoru s exteriérem budovy, který má pozitivní slavnostní vyznění, má svoji dobovou a výtvarnou hodnotu, kterou je nutné ctít. Cílem bylo očistit prostory od všech rušivých elementů. Nové prvky jsou v soudobém designu, z krásných, kvalitních materiálů a mají kvalitní řemeslné zpracování s pečlivým detailem. Nově vložené prvky prostor doplňují, nikoliv zakrývají, tak aby byl zachován jeho půvab a atmosféra.

Výjimečnost místa umocňují originální křišťálové lustry vyrobené firmou Bomma. Autory jsou navrženy jako ucelená kolekce, se společnými charakteristickými prvky, jako jednotná povrchová úprava, jednotná tvarová a velikostní charakteristika křišťálových baněk, jednotná barevnost, jednotná světelná charakteristika. Lustry jsou pro různé místnosti a aplikaci navrženy v zavěšené, stojací a nástěnné verzi s variabilním počtem baněk. Pro poradní místnost byl v Moravské gobelínové manufaktuře vyroben také gobelín navržený Vladimírem Kokoliou.

Fotogalerie

Procházka

Poslední příspěvky

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu…

12.2.2025

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která…

10.2.2025

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který…

6.2.2025

Veřejné představení projektu: Protipovodňová opatření Trnitá (etapy IX, X, XI)

Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to…

4.2.2025

Den, na který Brno čekalo více než dvě desítky let – nový územní plán je od půlnoci účinný

Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na…

31.1.2025

Nový Územní plán města Brna začne platit 31. ledna 2025

V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna…

30.1.2025