Hlavním motivem naší další procházky s městským architektem bude příběh Ústředního hřbitova a někdejších brněnských obyvatel, kteří jsou zde pochovaní. Podíváme se na jeho architekturu a urbanismus, významné náhrobky, obřadní síň, krematorium i důležitá místa. Zmíníme také práci na připravovaném Generelu Ústředního hřbitova a právě probíhající architektonickou soutěž na úpravu hlavního vstupu. Průvodcem bude Michal Doležel, vedoucí oddělení Projekty veřejného prostoru a soutěže v kanceláři městského architekta.
Ústřední hřbitov patří k důležitým místům paměti města. Jeho založení v 80. letech 19. století bylo vyvoláno prudkým stavebním, populačním i ekonomickým rozmachem Brna a dodnes se v jeho areálu nachází velmi cenné uměleckohistorické památky funerální architektury od Adolfa Loose nebo Johanna Tomoly, kteří vytvářeli náhrobky pro výrazné osobnosti českého i německého etnika. Kromě těchto drobných památek je areál Ústředního hřbitova doplněn architektonickými díly v podobě krematoria od Ernsta Wiesnera a obřadní síně od Bohuslava Fuchse.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.