Procházka: Za oponu největší scény

Publikováno: 5.8.2022
25
srp

Na konci srpna nás čekala procházka za oponu největší scény střední Evropy – Janáčkova divadla. Zaměřili jsme se především na nedávnou rekonstrukci interiérů, včetně foyer a zázemí budovy. Divadlo jsme tak poznali i z druhé strany, jak ho běžný divák nevidí. Průvodci nám byli architekt Petr Hrůša, autor rekonstrukce, a správce budovy Marek Fruhvírt. Prohlídku jsme zahájili ve foyer, odkud jsme se přesunuli do zázemí pro herce i sbory. Dostali jsme se na jeviště za železnou oponu (protipožární), prošli jsme na střechu divadla s výhledem na Rooseveltovu a procházku jsme zakončili v horních patrech foyer, kde jsme také nahlédli do soukromých salónků.

  • Janáčkovo divadlo
  • 18:00
Procházka: Za oponu největší scény

Rekonstrukce Janáčkova divadla

Janáčkovo divadlo bylo otevřeno 2. října 1965 na urbanisticky významném místě tzv. okružní třídy, území s důležitými budovami a parky založenými po zbourání hradeb. Jeho lokace i podoba se hledaly minimálně od roku 1881 jako protiváha Německého městského divadla (dnes Mahenova). Nakonec vzešly roku 1956 z architektonické soutěže s navazujícími změnami v rámci brněnského Stavoprojektu. V průběhu 50 let se uskutečnily základní opravy, celková rekonstrukce technologií i zchátralých interiérů proběhla až v letech 2017-2019 pod vedením architekta Petra Hrůši.

Cílem rekonstrukce bylo rozvíjet kvality objektu, udržet jej v intaktní a funkčnější podobě. Zaměřila se na umělecká díla a kamenické výrobky, doplnění původního mobiliáře, zkvalitnění hygienického zázemí a zařízení pro návštěvníky, umělecké soubory i technické zaměstnance a opravu některých konstrukčních systémů (mj. střechy). Projekt řešil i výrazná témata jako slavnostní oponu, informační systém nebo detailní prvky grafiky.

Snahou architekta bylo zachovat estetiku tehdy objevovaného civilismu 60. let spočívajícího v kontrastu dnes téměř nedostupných anebo velmi drahých obkladů, zde z íránského jilmu a ořechu. Původním výtvarným kvalitám dala vyniknout obnova foyer s pozoruhodnými výtvarnými lomenicovými detaily stropu včetně osvětlení. Autorsky změněna byla naopak čelní stěna z červené švédské žuly v nízký reliéf s názvy devíti Janáčkových oper vygravírovaných do šedobílého mramoru.

– podrobnosti na Archiweb a Brněnský architektonický manuál.

Fotogalerie

Další články

Výstava: 2025! VSTUPTE

Výstava: 2025! VSTUPTE

20.1.2025

Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu věnovanou současné brněnské architektuře. Výstava se koná v GALERII! VSTUPTE, která se nachází v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.

K vidění budou jedinečné fotografie architektky a fotografky Mariety Musálkové, jež zachycují různorodé tváře soudobého Brna.

Výstavu můžete navštívit každý všední den od 9:00 do 17:00. Vstup je zdarma.

Veřejné představení projektu: Protipovodňová opatření Zbrojovka (etapy XXI, XXII)

Veřejné představení projektu: Protipovodňová opatření Zbrojovka (etapy XXI, XXII)

14.1.2025

Zveme Vás na veřejné představení projektu „Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy XXI, XXII“, které se uskuteční v úterý 28. ledna 2025 od 16 hodin v sále Dělnického domu (Jamborova 65, Brno-Židenice).

Nový územní plán schválen: Po 22 letech příprav získává Brno klíčový rozvojový dokument

Nový územní plán schválen: Po 22 letech příprav získává Brno klíčový rozvojový dokument

10.12.2024

Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.