Divadla, filmy, koncerty nebo třeba módní přehlídky? Během srpnové procházky za architekturou jsme společně navštívili funkcionalistickou budovu Králíkova divadla v areálu brněnského výstaviště, která od svého dokončení v roce 1928 hostila nejrůznější instituce. Podívali jsme se do míst, která dnes slouží jen výjimečně a čekají na své další využití.
Budova se sálem pro téměř 800 diváků vznikala původně jako kino pro nové Zemské výstaviště v Brně. Už během výstavby byl ale projekt architektem Emilem Králíkem přepracován, aby mohla sloužit i jinak. Během necelých sto let existence tak nabízela prostory filmům, divadlu, kavárně, koncertům, módním přehlídkám nebo plodinové burze.
Přestože objekt prošel různými přestavbami, v 50. letech byla mj. zazděna dosud otevřená kavárenská terasa a schodiště, v interiéru je dochovaná řada cenných původních architektonických prvků. Budova je jako součást areálu Brněnského výstaviště památkově chráněná.
Přes omezení daná technickým stavem, který neumožňuje využití hlavního sálu, probíhají v budově v provizorním režimu a pod záštitou spolku Divadlo na výstavišti kulturní akce – workshopy, divadelní a audiovizuální performance nebo výstavy.
Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to v úsecích od náspu Přerovské tratě v Komárově po železniční viadukt na ulici Uhelná (Svratka) a po silniční most na ulici Hladíkova (Svitava).
Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na potřeby současných i budoucích generací. Nový strategický rámec spojuje požadavky na bydlení, veřejnou zeleň, dopravu a kvalitu života. Dneškem se otevírají možnosti realizace konkrétních projektů i celých nových čtvrtí.
V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna 2025 a nahradí tak dosavadní plán platný do 30. ledna 2025. Po 22 letech od začátku příprav se rozvoj Brna bude řídit moderním koncepčním dokumentem.