Jak dlouho se rozhodovalo o poloze nového nádraží? Proč mělo Brno v jednu chvíli tři hlavní stanice? A jaká budoucnost čeká na brněnský železniční uzel? Dozvíte se z naší nové knihy Nádraží Brno. Vaše dotazy zároveň zodpovíme 29. listopadu v knihkupectví Academia, kde proběhne křest i autogramiáda nejpodrobnější knihy o historii, současnosti i plánech spojených s brněnským hlavním nádražím.
Ihned po svém vzniku na jaře roku 2016 byla Kancelář architekta města vtažena do víru diskusí o poloze brněnského nádraží. Jako jednu ze svých prvních akcí uspořádala veřejné přednášky autorů nejvýše oceněných návrhů z mezinárodní soutěže Budoucnost centra Brna ve variantě nádraží pod Petrovem a ze sedmi studií ve variantě nádraží u řeky.
Následovalo zveřejnění Studie proveditelnosti železničního uzlu Brno v roce 2017, kterou KAM dostala za úkol zanalyzovat a připravit odborné stanovisko za město Brno. Poté v roce 2020 kancelář zorganizovala mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonickou soutěž na nové hlavní nádraží, největší soutěž v historii České republiky. Při její přípravě vyšlo najevo, že neexistuje jediná publikace, která by historii brněnského nádraží popsala od počátku v roce 1838 až do současnosti.
Proto vznikla tato kniha mapující spletitou historii brněnské železnice. Jasně ukazuje, že otázka polohy hlavního nádraží není otázkou posledních třiceti let. Na ujasňování názoru, kde má být hlavní nádraží, se během let podílely generace architektů, urbanistů a dopravních inženýrů. Mnozí z nich tomuto tématu věnovali značnou část profesního života.
Knihu bude možné si pořídit na našem e-shopu i přímo v knihkupectví Academia na náměstí Svobody.
Co mají společného brněnské základní školy, architektura a dobrodružství? Druhý ročník našeho programu přinesl žákům a žákyním různorodé zážitky – od projektových dnů přes prohlídky výstav a workshopy až po oblíbené procházky městem. Zapojilo se jich 337 z 12 různých škol.
Materiál, barevnost, výšku okolních zástěn, ale také vhodné a nevhodné umístění kontejnerů na směsný i tříděný odpad v Brně nově stanovuje Standard stálých stanovišť nádob na komunální odpad. Dokument připravený Kanceláří architekta města včera schválili brněnští radní.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.