Příprava územního plánu je složitý proces zahrnující jeho tvorbu, schvalování i úpravy, na kterém průběžně spolupracuje samospráva (zadavatel), orgán veřejné správy (pořizovatel) a odborný zpracovatel. Vstupuje do něj také mnoho dalších aktérů, kteří mají často velmi odlišné, mnohdy i protichůdné cíle a zájmy.
Důležité jsou především tři strany celého procesu: zadavatel, zpracovatel a pořizovatel.
Rada města Brna předkládá prostřednictvím určeného zastupitele ke schválení Zastupitelstvu města Brna zadání územního plánu i vydání jeho konečné verze. Tzv. určený zastupitel, kterým je obvykle radní s gescí územního plánování a rozvoje, za zadavatele koordinuje společně se zpracovatelem a pořizovatelem proces vzniku územního plánu.
Původně byl zpracovatelem návrhu nového územního plánu Arch.Design, dnes je jím Kancelář architekta města Brna. Ta jako projektant vypracovává samotný odborný text územního plánu a mapovou část podle požadavků pořizovatele a zároveň podle požadavků na ni kladených Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje i českými zákony (o hierarchii územního plánování se více dozvíte v tomto článku).
Na přípravě nového územního plánu spolupracuje v kanceláři městského architekta tým dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, dopravní inženýři, krajinný architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhají s přípravami textové části.
Celý proces projednání řídí Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Připomínky a námitky je tak nutné ve stanovené lhůtě posílat právě pořizovateli, protože on je následně také vypořádává ve spolupráci s vedením města prostřednictvím určeného zastupitele.
S rostoucí velikostí města zároveň roste také počet zapojených aktérů, kteří do procesu vstupují často s protichůdnými zájmy. I proto je těžší najít společnou dohodu na budoucí podobě Brna, kterou je právě územní plán.
Mezi zapojené aktéry patří například:
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.