Příprava územního plánu je složitý proces zahrnující jeho tvorbu, schvalování i úpravy, na kterém průběžně spolupracuje samospráva (zadavatel), orgán veřejné správy (pořizovatel) a odborný zpracovatel. Vstupuje do něj také mnoho dalších aktérů, kteří mají často velmi odlišné, mnohdy i protichůdné cíle a zájmy.
Důležité jsou především tři strany celého procesu: zadavatel, zpracovatel a pořizovatel.
Rada města Brna předkládá prostřednictvím určeného zastupitele ke schválení Zastupitelstvu města Brna zadání územního plánu i vydání jeho konečné verze. Tzv. určený zastupitel, kterým je obvykle radní s gescí územního plánování a rozvoje, za zadavatele koordinuje společně se zpracovatelem a pořizovatelem proces vzniku územního plánu.
Původně byl zpracovatelem návrhu nového územního plánu Arch.Design, dnes je jím Kancelář architekta města Brna. Ta jako projektant vypracovává samotný odborný text územního plánu a mapovou část podle požadavků pořizovatele a zároveň podle požadavků na ni kladených Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje i českými zákony (o hierarchii územního plánování se více dozvíte v tomto článku).
Na přípravě nového územního plánu spolupracuje v kanceláři městského architekta tým dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, dopravní inženýři, krajinný architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhají s přípravami textové části.
Celý proces projednání řídí Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Připomínky a námitky je tak nutné ve stanovené lhůtě posílat právě pořizovateli, protože on je následně také vypořádává ve spolupráci s vedením města prostřednictvím určeného zastupitele.
S rostoucí velikostí města zároveň roste také počet zapojených aktérů, kteří do procesu vstupují často s protichůdnými zájmy. I proto je těžší najít společnou dohodu na budoucí podobě Brna, kterou je právě územní plán.
Mezi zapojené aktéry patří například:
Nový ambroň na Starobrněnské sázíme podle nejnovějších zahradnických poznatků do speciálního strukturálního/strukturního substrátu s biouhlem. Chceme, aby se tento materiál při současném použití nových technologických postupů objevoval co nejvíce i při dalším vysazování stromů v Brně. Stejně jako zajištění většího prostoru pro kořenový systém stromu a jeho budoucí růst.
Přijďte s námi oslavit novou podobu části třídy Kapitána Jaroše. Tento veřejný prostor získal díky dočasným úpravám klidovou zónu s místy k posezení i ke hře. Akce nabídne pestrý celodenní program, jehož součástí bude například komunitní cyklojízda, ranní jóga, společný brunch, hudební vystoupení, slavnostní přestřižení pásky a panelová diskuze s odborníky.
Brněnská přehrada patří mezi vyhledávané cíle jak Brňanů a Brňanek, tak turistů a turistek, její břehy obklopují chatové osady a místa na trávení volného času se vším vybavením k tomu potřebným. Tato oblast není zcela napojena do kanalizační sítě města. Radní dnes na svém zasedání schválili investiční záměr na odkanalizování pravé strany břehu nádrže.