05 Jak se před sto lety plánoval Úvoz a co to dnes říká o územním plánu?

Publikováno: 27.4.2020

Územní plán je společná dohoda na budoucí podobě města. Je to dokument s dlouhodobými cíli, nelze tak očekávat, že stavba všech navržených ulic, čtvrtí nebo parků začne hned po schválení nového dokumentu. Příkladem takového dlouhodobého plánování je například ulice Úvoz, bez které si dnes Brno neumíme představit.

05 Jak se před sto lety plánoval Úvoz a co to dnes říká o územním plánu?

Horní část ulice Úvoz se mezi Konečného náměstím a ulicí Grohova objevuje už v brněnském územním plánu z roku 1902. V pozměněné variantě se zaoblenějším trasováním ji nalezneme také v územním plánu z roku 1928.

Výřezy z historických územních plánů města Brna, zdroj: Z historie územního plánování

Pokud se ale podíváme do historických map, ještě na začátku 50. let postavena nebyla a ve směru od Mendlova náměstí končila na úrovni Grohovy.

Až na přelomu 50. a 60. let dělníci začali s prodloužením do podoby, jakou známe dnes. Část Úvozu pod Kraví horou byla v roce 1902 pouze dlouhodobá vize. Tehdejší zástavba Konečného náměstí a jeho okolí na ni ale byla prozíravě připravena. Když ji dělníci po šedesáti letech postavili, zapadla do struktury města natolik, že ji leckdo může považovat za samozřejmé spojení Konečného a Mendlova náměstí, které je v místě odjakživa. Na dobové fotografie ze stavby se můžete podívat například na stránkách Internetové encyklopedie města Brna.

Sídliště a ZŠ Úvoz, foto: Petr Nečas, zdroj: MuMB (Brněnský architektonický manuál)

I dnes proto víme, že ne všechny komunikace a tramvajové tratě vyprojektované v návrhu nového územního plánu budou hotové v blízké době. Územní plán totiž především říká, že to, co se bude realizovat v příštích letech, se musí stavět s předpokladem dlouhodobého rozvoje města. Tedy tak, abychom si teď zbrkle nezablokovali možnosti, které můžeme za 20 let nutně potřebovat.

Další články

Výstava: Nové náměstí pro Nový Lískovec

Výstava: Nové náměstí pro Nový Lískovec

22.7.2025

Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a výsledek následně schválila Rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.

Protipovodňová opatření na Poříčí jsou hotová. Chrání před velkou vodou a zároveň otevírají řeku lidem

Protipovodňová opatření na Poříčí jsou hotová. Chrání před velkou vodou a zároveň otevírají řeku lidem

21.7.2025

Odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelace břehů a stavba protipovodňových stěn – to je ve zkratce popis jednoho z nejnáročnějších projektů, který se v posledních letech v centru Brna stavěl. Jedná se o protipovodňová opatření (PPO) na řece Svratce, která vznikla v úseku od Riviéry po most na Uhelné i díky výrazné evropské dotaci. Město nyní získalo povolení předčasného užívání stavby.

Zkouška připravenosti: Na nové náplavce nacvičili instalaci mobilních protipovodňových prvků

Zkouška připravenosti: Na nové náplavce nacvičili instalaci mobilních protipovodňových prvků

18.7.2025

Nový úsek protipovodňových opatření na Poříčí je součástí rozsáhlého systému technických úprav, které mají za cíl ochránit Brno před povodněmi a zároveň proměnit okolí řeky ve kvalitní veřejný prostor. Součástí systému přitom nejsou jen trvalé stavební prvky, ale i mobilní ochranná opatření. Ta slouží k ochraně částí, které nelze řešit klasickými pevnými konstrukcemi – například prosklené vstupy do objektů.