Pohled studenstva Fakulty architektury VUT v Brně na lokalitu Heršpická. Přijďte se podívat na výstavu semestrálních prací, které vznikly pod vedením architektů Barbory Krejčové a Martina Doležela. Každý všední den do pátku 17. dubna. V GALERII! VSTUPTE v přízemí Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu 13. Vstup volný.
Zadání ateliéru The Third City se tematicky opírá o manifest Third Paradise italského umělce Michela Pistoletta (2003) a o projekt The Paradise Perspective prezentovaný na Benátském bienále. Tyto koncepty pracují s myšlenkou vzniku nového typu městské krajiny — třetího prostoru, který není ani čistě přírodním prostředím, ani tradičním urbanizovaným městem.
Řešenou lokalitou je území sevřené Heršpickou ulicí a novým železničním uzlem. Podoba tohoto území je podmíněna vnějšími limity (protipovodňová opatření, dopravní napojení nového železničního uzlu, vztahy k širší infrastruktuře města a budoucím rozvojovým záměrům). Území je chápáno jako podpůrná struktura pro zamýšlenou přilehlou městskou čtvrť. Cílem bylo navrhnout podobu nových struktur s vhodnými funkcemi, které vyhoví i požadavku města zbudovat v těchto místech obdobu městského parku Lužánky — takzvané Jižánky.
Studenti pracovali ve skupinách:
Zadání vzniklo a bylo rozvíjeno ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna.






Vítězný návrh urbanistické soutěže od ateliéru schwerpunkt představuje dlouhodobou vizi proměny Staré osady z dopravně zatíženého přestupního uzlu v živé, bezpečné a dobře fungující centrum Židenic. Počítá se vznikem náměstí, tržnice, parku i kvalitních veřejných prostorů, s postupným propojením okolní blokové a sídlištní zástavby i s proměnou bariéry rušných ulic Svatoplukova a Gajdošova v novou městskou třídu. Vítězný návrh se stane podkladem pro koncepční urbanistickou studii další transformace území.
Brno získá novou budovu magistrátu – vznikne v centru města na reprezentativní okružní třídě a její podoba byla vybrána v mezinárodní soutěži. V ateliéru Tempo architekti přišli s návrhem otevřené stavby s atriem, pasáží mezi Kolištěm a Benešovou, zelení a vodním prvkem. Magistrát pro 21. století nabídne přehlednější služby veřejnosti, úspornější provoz i možnost budoucího rozšíření. Přijďte se na jeho budoucnost podívat do Galerie architektury Brno na Starobrněnské 18, čekají vás podrobné plány, model budovy s okolím i další soutěžní návrhy.
Po mnoha letech získává židenická Smuteční síň svou ztracenou krásu a už brzy bude znovu sloužit svému původnímu účelu. Vydejte se s námi na procházce za architekturou obdivovat řadu zdejších výtvarných děl i promyšlenou architektonickou podobu. Průvodci nám budou umělec Tomáš Ruller, architekt Marek Štěpán a starosta Židenic Petr Kunc, kteří stojí za rekonstrukcí budovy.