Klidnější doprava, více zeleně, místa pro odpočinek a volný čas, taková by mohla být budoucí tvář Mendlova náměstí. Zajímá vás, jak bude náměstí vypadat? Přijďte se podívat na výstavu návrhů z urbanisticko-architektonické ideové soutěže.
Výstava představí všech sedm soutěžních návrhů, včetně nejvýše oceněných. Připraveny jsou vizualizace návrhů a 3D modely. Výstava bude probíhat od 22. listopadu do 20. prosince 2018 každý všední den od 9.00 do 18.00 v přízemí Augustiniánského (Starobrněnského) kláštera na Mendlově náměstí, 1a (vstup na výstavu přes vrátnici nebo kavárnu). Vstup je zdarma.
Ideovou soutěž na proměnu Mendlova náměstí vypsalo město v červnu letošního roku a organizovala ji Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci s městkou částí Brno-střed. Úkolem soutěžících bylo najít kvalitní urbanistické a architektonické řešení veřejného prostranství, které dnes slouží spíše jako dopravní uzel, než jako náměstí. Soutěžící vycházeli z nové dopravní studie, kterou si nechalo zpracovat město.
Všechny tři oceněné návrhy budou městu sloužit jako podklad pro dopracování dopravní koncepce náměstí, která se následně zapracuje do změny územního plánu.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 21. listopadu v 18.00 hodin v přízemí Augustiniánského kláštera. A to za účasti autorů vítězného návrhu, kteří řešení představí v krátké prezentaci. Vstup je zdarma.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.