Jak tvořit veřejná prostranství ve 21. století? Kdy se v Brně začne stavět víc nových bytů? Jak bude vypadat nová čtvrť Trnitá? A kdo navrhne budovu nového hlavního nádraží? Na tyto a další palčivé otázky odpovídala výstava Tři roky pro Brno, která mapovala tříleté působení kanceláře městského architekta (KAM). Lidé si ji mohli prohlédnout v Urban centru na Staré radnici od 3. října do 8. listopadu 2019.
KAM vznikla jako příspěvková organizace města před třemi lety a brněnská veřejnost měla příležitost nahlédnout pod pokličku její tvorby. Přibližně 500 lidí ji využilo a nechalo si představit hlavní úkoly, na kterých tato koncepční kancelář pracuje – od plánů na rozvoj Brna až po konkrétní projekty a realizace. Největším úkolem je dokončení návrhu nového územního plánu, příprava územní studie nové čtvrti Trnitá nebo zadání mezinárodní architektonické soutěže na podobu nového hlavního nádraží.
Na vernisáži výstavy (fotogalerie), symbolicky začínající 3. října v 18:33, se široké veřejnosti poprvé představil také dokument Principy tvorby veřejných prostranství, který připravil tým KAM. Sloužit má všem, kdo se podílí na rozvoji brněnského veřejného prostoru od zástupců města a samosprávy po architekty nebo projektanty. Celkem deset kapitol popisuje konkrétní principy, jak tvořit kvalitní a funkční náměstí, ulice, parky a další místa ve městě. Ukazujeme, jak řešit veřejná prostranství od počátečního plánu, až po jednotlivé detaily, jako jsou typy dlažby nebo prvky městského mobiliáře. Dokument si lidé mohli prohlédnout přímo na výstavě a od října je dostupný také online.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.