Kde a jak se potkává ideální představa o fungování fiktivního města Urbania s realitou rozvoje Brna? V druhé části výstavy Urbania vám v prostorách Staré radnice od 6. do 30. září na příkladech brněnských realizací ukážeme, jak se principy dobré správy města propisují do významných městských projektů.
Fiktivní město Urbania. Na 120 minut se v brněnské káznici na Cejlu můžete stát správci města. Úspěšná výstava, kterou do Brna zapůjčil pražský Institut plánování a rozvoje a na které spolupracovala řada uznávaných českých umělců a designérů, představuje na vybraných situacích a projektech 8 principů rozvoje města.
Na prohlídku můžete vyrazit již od 6. září a ve skupince 8 účastníků se po zhlédnutí výstavy zapojit do řízené debaty.
Výstava je přístupná pouze po předchozí registraci na stránkách urbania.brno.cz. Vstup zdarma.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.