Desáté setkání Brněnské ozvučné desky se v pátek 26. dubna 2019 soustředilo na oblast nové jižní čtvrti. Akce pořádaná primátorkou města Brna a Kanceláří architekta města Brna se konala v nově otevřené budově Vlněna Office Parku s výhledem na řešené území.
Budoucnost nové čtvrti přiléhající z jihu k historickému jádru města Brna, rozvoj železniční dopravy a městské infrastruktury, ale také protipovodňová opatření. Nejen taková byla témata desátého setkání diskusní platformy Brněnské ozvučné desky, která se zaměřila na proměny rozsáhlého území mezi stávajícím hlavním nádražím a řekou Svratkou. Brno se tak s pomocí odborníků mnoha různých profesí připravuje na největší projekt své historie.
Úvodní slovo setkání pronesla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Se svou prezentací navázal městský architekt Michal Sedláček a představil plán na vybudování nové jižní čtvrti, které by se mělo vrátit její historické pojmenování Trnitá.
Ve své prezentaci rozebrala ředitelka odboru přípravy staveb SŽDC Alena Heinišová současný stav přípravy modernizace brněnského železničního uzlu (ŽUB). Pohled na proměnu městské infrastruktury přednesl Dan Škaroupka, koordinátor projektu ŽUB z Magistrátu města Brna (MMB). Na závěr prvního bloku představila realizaci protipovodňových opatření na území města Brna Marta Kolková, vedoucí Odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství MMB.
Druhá část setkání byla vyhrazena diskuzi. Účastníci se ve dvou skupinách postupně věnovali nové městské čtvrti a modernizaci ŽUB.
Platforma Brněnské ozvučné desky slouží k tomu, aby otázky plánování budoucího rozvoje města Brna i řešení jeho aktuálních problémů mohly být pravidelně diskutovány osobnostmi a odborníky různého profesního zaměření. Městská samospráva tak získává doporučení pro následný postup v konkrétních tématech a zpětnou vazbu k důležitým otázkám v oblasti plánování a tvorby města. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je názorová pestrost skupiny pozvaných hostů: jsou mezi nimi architekti, inženýři, vědci, manažeři, umělci, podnikatelé, ekonomové, sociologové, ale i soukromí investoři či aktivisté.
Fotogalerii z 10. Brněnské ozvučné desky naleznete zde.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).