Brněnská třída má v budoucnu významně pomoci s prostupností a proměnou části Posvitavské průmyslové zóny. Aby byla taková proměna možná, schválili brněnští zastupitelé v červnu 2020 zahájení procesu pořízení změny územního plánu. Zpracovatelem návrhu byla Kancelář architekta města Brna, která ho dokončila v listopadu stejného roku. Teď návrh změny čeká veřejné projednání – 24. března v Zastupitelském sále Nové radnice.
Cílem změny stávajícího územního plánu bylo prověřit polohu nové ulice – Brněnské třídy – i ploch pro budovy, které jí budou v budoucnu lemovat, a vytvořit tak podmínky pro plánovanou proměnu území. Chceme, aby z prostoru mezi ulicemi Mlýnská a Cejl, kde dnes stojí hlavně oplocené areály s halami a průmyslovými objekt, vznikl důstojný veřejný prostor. Nová městská třída s obchody a službami v přízemí, dostatečným prostorem pro pěší, cyklisty i městskou dopravu.
Veřejné projednání návrhu změny územního plánu je naplánováno na 24. března do Zastupitelského sálu Nové radnice (Dominikánské nám. 1) od 16 hodin. Připomínky, námitky a stanoviska je možno uplatnit do 31. března 2021.
Kompletní dokumentaci i základní informace naleznete na webu pořizovatele: Změna ÚPmB B1/2020-CM (Brněnská třída)
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.