Zeleň, zahrádky, cyklostezky, výšky budov, nová výstavba – to jsou horká témata, která nejvíc rezonovala projednáváním návrhu nového Územního plánu města Brna. Od 8. října do 27. listopadu se mohou lidé s těmito tématy seznámit na výstavě v brněnském Urban centru u Staré radnice. Připravila ji Kancelář architekta města. Snahou tvůrců návrhu nového územního plánu je témata představit veřejnosti, stejně jako další kroky, které povedou k dokončení návrhu v roce 2022.
Z důvodu vyhlášení nouzového stavu bude vernisáž výstavy virtuální. Sledovat ji můžete online ve středu 7. října v 18 hodin na facebooku Kanceláře architekta města.
„Územní plán je dokument, který říká, jak se bude naše město rozvíjet v příštích desítkách let. Ovlivní tak životy všech 381 346 Brňanek a Brňanů, na které apeluje název výstavy. Během tříměsíčního představování návrhu nového územního plánu jsme zjistili, která témata veřejnost nejvíc zajímají. Proto jsme připravili výstavu a také sérii seminářů a kulatých stolů, kde o nich budeme dál diskutovat. Chceme představit další kroky, které povedou k dokončení návrhu v roce 2022,“ osvětlil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Brno má raritu, nejstarší územní plán v České republice. Brněnský veterán má už šestadvacet let. Na novém územním plánu, který ho nahradí, se pracuje už dlouhých osmnáct let. Na podzim 2018 převzala rozpracovaný územní plán Kancelář architekta města Brna. V březnu letošního roku byl návrh nového územního plánu představen veřejnosti. KAM uspořádala tři živá vysílání na internetu i neformální setkání s obyvateli v městských částech. V červnu se konala dvě veřejná projednání návrhu na brněnském výstavišti. Celkově bylo k návrhu doručeno okolo 8 200 podání, které obsahují 36 tisíc námitek a připomínek k vypořádání. Opakované veřejné projednání návrhu se bude konat na jaře příštího roku.
„Když jsme před dvěma lety dostali za úkol dokončit návrh nového územního plánu, věděli jsme, že to nebude lehký úkol. V každém velkém městě jsou zastoupeny často protichůdné zájmy, města, městských částí, investorů, developerů a různých skupin obyvatel. Nejtěžší je najít dohodu na řešení, které je nejlepší z hlediska města jako celku, a přitom přijatelné i pro skupiny hájící své zájmy. Vedeme teď intenzivní diskuze, jak návrh upravit a dokončit,“ doplnil Sedláček.
Jako doprovodný program výstavy připravuje KAM na podzim sérii seminářů a kulatých stolů – ty se zaměří na témata jako jsou budoucnost cyklistické dopravy v Brně, protipovodňová opatření, zahrádky, výšková regulace budov, modrozelená infrastruktura a adaptace města na klimatickou změnu nebo pořádání architektonických soutěží. O termínech bude KAM informovat v souvislosti s vývojem nouzového stavu.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.