Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

Publikováno: 29.1.2025

Velodrom jako dřevěný pavilon – výrazný solitér zasazený do území s velkým měřítkem. Otevřený směrem k městu a přirozeně zapojený do navazujícího parku. Tyto hlavní rysy charakterizují vítězný návrh ateliér ov architekti, který zvolila odborná porota architektonické soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže dnes schválila Rada města Brna. Budoucí podobu sportovní haly i další soutěžní návrhy včetně fyzických modelů si bude mít veřejnost možnost prohlédnout na výstavě v Galerii! Vstupte v KAM na přelomu února a března.

Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

V sousedství plaveckého komplexu za Lužánkami vznikne další významný sportovní stánek. Místo v něm najdou atleti, pro které by to bylo jediné kryté sportoviště v Brně, a také cyklisté. V jejich případě usilujeme o to, aby zde vzniklo národní centrum pro cyklistiku. Vítězný návrh od ov architekti je dynamický, transparentní, minimalizuje zastavěnou plochu a je citlivě umístěn v zeleni. Celodřevěná konstrukce stavby má ambici stát se vizuálně zapamatovatelnou značkou stadionu,“ uvádí primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jak zdůrazňují jeho autoři architekti Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, Ondřej Králík a Norbert Lichý, území mezi ulicemi Sportovní a Drobného má příležitost stát se znovu sportovní akropolí města. Ulici Sportovní vnímají jako hranici mezi blokovou zástavbou a parkovým prostorem s jednotlivými stavbami a sportovišti. I z toho důvodu budovu velodromu pojali jako solitérní dům s výraznou vnější geometrií, který nevytváří uliční frontu, ale propojuje park s městskou strukturou.

„Hlavním důvodem pro výstavbu nové sportovní haly je absence kvalitního krytého zázemí pro dráhovou cyklistiku v celé České i Slovenské republice a pro atlety z celého kraje. Chybí zařízení, které by splňovalo standardy UCI (Union Cycliste Internationale), umožnilo přípravu reprezentace i talentované mládeže na vrcholné mezinárodní soutěže a zároveň poskytlo prostor pro pořádání závodů dráhové cyklistiky,“ vysvětluje radní pro oblast sportu a IT Tomáš Aberl, který rovněž zasedl v odborné porotě. A dále dodává: „Lužánky, ikonické místo brněnského sportu, dostávají prostřednictvím tohoto projektu nový impuls. Oblast, která byla roky zanedbaná, se má stát centrem pohybu, soutěží a setkávání. Spojení velodromu a atletiky do jedné stavby znamená nejen úsporu nákladů, ale především moderní a efektivní pojetí sportovních staveb – praktických, udržitelných a vizuálně atraktivních.“

Člen poroty a radní pro územní plánování Petr Bořecký dodává: „Konstrukce stavby je jednoduchá a promyšleně navazuje na architektonický návrh. Je vhodně zakomponována v řešeném území a její výška tak nebude konkurovat plaveckému stadionu. Dynamika pohybu se promítá do lamelové parabolické fasády a elegantní křivky střechy, jejíž tvar odráží samotnou cyklistickou dráhu. Porota také ocenila čistotu a přehlednost dispozičního uspořádání, které plně odpovídá zadání soutěžních podmínek.“

„Z 28 žádostí o účast vybrala odborná porota 8 týmů, které postoupily do užšího výběru. V rámci složitých debat soutěžní poroty bylo z těchto osmi návrhů upřednostněno architektonické řešení haly odpovídající dynamice její hlavní funkce. Samotné místo – lokalita Ponava – je zvolena s ohledem na sportovní historii, soulad s novým územním plánem a výhodné dopravní napojení,“ uzavírá ředitel KAM Jan Tesárek.

Kancelář městského architekta organizuje také historicky první soutěžní dialog na revitalizaci celého území Ponava, jehož prostřednictvím bude zpracována následná územní studie. Město Brno tak získá jasnou vizi rozvoje moderní části města v blízkosti centra, ve které bude kladen důraz na současné trendy zejména v udržitelnosti, ekologii i dopravě.

Sportovní hala pro dráhovou cyklistiku a atletiku

Architektonická jednofázová užší projektová soutěž o návrh byla zahájena 26. července 2024. Odborná porota rozhodla o vítězi během dvoudenního zasedání 9. a 10. ledna 2025.

1. cena | ov architekti, s.r.o. (OVA)

Autoři: Ing. arch. Jiří Opočenský, Ing. arch. Štěpán Valouch, Ing. arch. Ondřej Králík, Ing. arch. Františka Chaloupková, Ing. arch. Norbert Lichý

Spolupráce: Ing. arch. Denis Cheryn, Ing. arch. Ondřej Suk, Ing. arch. Vojtěch Kordovský, Ing. arch. Karolína Myšková, ing. arch. Vendula Stehlíková, Bc. Alena Richterová, Bc. Ester-Maria Dvořáková, Bc. Petra Rychtarčíková, Ing. Štěpánka Endrle, Ing. Marcel Vojanec, Ing. Petr Vogel

2. cena | PEER COLLECTIVE s.r.o. + AgwA srl civile / burgerlijke bv

Autoři: Ing. arch. Daniel Struhařík, Ing. arch. Georgi Dimitrov, Ing. arch. MgA. Natálie Hodková, prof. Ing. arch. Harold Fallon, Ph.D., prof. Ing. arch. Benoit Vandebulcke, Ph.D., Ing. arch. Benoit Burquel, Ing. arch. Héléne Joos, Ing. arch. Nicky Vancaudenberg

3. cena | Atelier bod architekti s.r.o.

Autoři: Ing. arch. Vojtěch Sosna, Ing. arch. Jakub Straka

Další články

Obarvi Jarošku

Obarvi Jarošku

2.4.2025

Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.

Nová tvář Jarošky: Začíná proměna důležité ulice brněnského centra, zapojí se i veřejnost

Nová tvář Jarošky: Začíná proměna důležité ulice brněnského centra, zapojí se i veřejnost

1.4.2025

Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.

Brno představuje dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu

Brno představuje dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu

26.3.2025

Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.