Kvalitní, funkční a trvanlivá kamenná dlažba v ulicích Česká, Solniční a Veselá. A zároveň proměna náměstíčka v místě setkání všech tří ulic do podoby pohodlného a atraktivního veřejného prostoru pro všechny Brňany. Takové jsou hlavní cíle koordinace několika stavebních akcí, na které pracuje naše kancelář. Po zpracování koordinační studie jsme letošní rok zahájili výběrem jednotlivých druhů kamenných dlaždic, které budou součástí zdejších povrchů. Řešení České i jejího okolí tak bude odpovídat významu ulice, vytvoří nová pobytová místa a naváže na už proměněné části historického jádra města. Stavební akce jsou rozděleny do tří etap a potrvají několik let.
Každý den tudy proudí tisíce lidí, přesto tyto ulice spojující významná místa centra Brna vypadají už desítky let stejně – čtyřicet let starý asfalt, novější záplaty dláždění, které je před každým domem jiné. Českou, Veselou i Solniční zároveň spojuje několik probíhajících a na sebe navazujících dlouhodobých stavebních prací rozdílných investorů. Od opravy vodovodů a kanalizací přes inženýrské sítě po podpovrchové kolektory.
S podporou vedení města jsme se s ohledem na stávající stav rozhodli vypracovat koordinační studii úprav veřejného prostranství ulic Česká, Veselá a Solniční. Ta sladila průběh jednotlivých etap a ve výsledku přinese funkční pobytové místo s kvalitní kamennou dlažbou.
Aby nový povrch navazoval na již rekonstruované ulice a zároveň nezanikl v jednolitou šedou plochu, je nutné pečlivě vybírat jeho jednotlivé prvky. Už dnes si v ulicích centra Brna může pozorný chodec všimnout mezi různě světle i tmavě šedými dlaždicemi okrových a žlutých tónů. Důležitá je také struktura kamene včetně zrnitosti. Při výběru proto žulu z Vysočiny mohou doplnit i kamenné dlaždice putující např. z Jeseníků.
Význam České a okolních ulic díky nové dlažbě i připravovanému Janáčkovu kulturnímu centru ještě vzroste. Sjednotit činnost různých městských firem a odborníků je jeden ze základních předpokladů, aby město mohlo vytvářet kvalitní veřejné prostory, jak doporučuje mimo jiné také naše publikace Principy tvorby veřejných prostranství.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.