Každoročně 2. února si celý svět připomíná Světový den mokřadů. Už za tři roky budou mít Brňané možnost oslavit ho u nového mokřadu řeky Svratky. Mokřad o velikosti zhruba 2,6 hektarů vznikne u ulice Bauerova, jen kousek od brněnského Velodromu, jako součást stavby protipovodňových opatření mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Výstavba opatření má začít v první polovině letošního roku.
Slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Tak si můžete představit podobu nového mokřadu, který pomůže chránit město před velkou vodou a zároveň poslouží jako místo pro procházky. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na tůni s vodními rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Nový mokřad umožní zachytávat část vody při intenzivních deštích a povodních. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem. Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní.
Výstavba protipovodňových opatření na nábřeží řeky Svratky (celá etapa VII a VIII) má začít v první polovině roku 2021 a skončit v roce 2023. Samotným stavebním pracím budou předcházet přípravné terénní práce, kterých se chopí Veřejná zeleň města Brna.
Urychlení projektové přípravy protipovodňových opatření převzala na podzim roku 2020 Kancelář architekta města Brna. Víc si můžete přečíst zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.