Jak si nové generace z Fakulty architektury (FA VUT) pod vedením holandských architektů a ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna (KAM) představují další rozvoj Zábrdovic? Jakou mají studenti vizi kultury bydlení a zahušťování městské zástavby? Výstavu studentských návrhů urbanistického řešení lokality mezi ulicí Jana Svobody a řekou Svitavou můžete od 7. června vidět v Galerii! VSTUPTE v KAM na Zelném trhu.
S rozšiřováním a zahušťováním našich měst je potřeba přemýšlet také o novém přístupu k využívání našeho životního prostoru. Jak společně žít „udržitelně“ a jak dát nové zástavbě vlastní identitu, aby nevznikala místa „bez duše“? Je možné si hrát s měřítkem staveb tak, abychom využívali vybavenosti a výhod města, ale zároveň pospolitost vesnice?
Nad těmito otázkami se zamýšleli studenti FA VUT a výsledky jejich práce představuje výstava, která bude zahájena ve čtvrtek 6. června od 16:30 v Galerii! VSTUPTE. Proběhne za účasti vedení Fakulty architektury, odborníků z KAM, studentů a jejich vyučujících. Výstavu bude možné poté navštívit až do 15. září, a to každý všední den od 9 do 17 hodin.
„Tento experiment se zaměřuje na oblast mezi ulicí Jana Svobody a řekou Svitavou. Oblast dnes uzavřenou mezi obytnou čtvrtí a brownfieldem, který byl kdysi železniční tratí. Studenti vypracovali jako projekční tým nový urbanistický koncept pro město Brno, který se snaží odpovědět na to, jak by nové generace chtěly žít ve snaze najít rovnováhu mezi veřejným a soukromým,“ přibližuje zadání semestrálního projektu Radek Suchánek, děkan Fakulty architektury.
Na zpracování tohoto projektu se podílelo 21 studentů pod vedením holandských architektů Gabriela Peñi, Servie Boetzkese a Radka Bruneckého z FA VUT společně s vedoucím oddělení Veřejného prostoru KAM Davidem Zajíčkem a vedoucí oddělení Územního plánování KAM Pavlou Pannovou. Spolupráci mezi fakultou a KAM vítá také městský architekt Jan Tesárek: „Město získá nový tvůrčí pohled za rozvoj okolí Tišnovky. Lokalita nabízí potenciál pro kvalitní bydlení ve výborně dopravně dostupné oblasti širšího centra města. V blízké budoucnosti navíc přibudou protipovodňová opatření na sousedícím úseku Svitavy.“
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.