Sedmadvacet, to je finální počet návrhů, ze kterých teď budou odborníci vybírat nejlepší řešení pro společenské centrum v brněnském Komíně. Otevřenou architektonickou soutěž na podobu Staré hasičky vyhlásila v červnu Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městskou částí Brno-Komín. Uzávěrka soutěže byla v pondělí 23. září, teď bude 3. a 4. října následovat zasedání odborné poroty. Výsledky soutěže budou vyhlášeny po schválení radou městské části.
Stará hasička slouží poslední roky obyvatelům Komína ke klubovým, společenským a vzdělávacím aktivitám. Stávající stav budovy postavené na konci 18. století už je ale nevyhovující a její kapacita nestačí. V červnu vyhlášená architektonická soutěž má prověřit možnosti modernizace budovy. Měla by zároveň odpovědět na otázku, jestli bude možné stavbu opravit, nebo bude nutné postavit novou.
„Díky velkému počtu účastníků teď budeme mít množství různorodých návrhů, ze kterých můžeme vybírat. A to je cílem soutěže, najít to nejlepší řešení pro Starou hasičku a obyvatele Komína. Nejen komínské veřejnosti představíme všechny návrhy ještě letos na výstavě,“ řekl k soutěži ředitel KAM Michal Sedláček.
Vedle samotné budovy se měli soutěžící zaměřit také na úpravu přilehlého náměstíčka využívaného pro společenské akce. Na soutěž by poté mělo navázat zadání projektové dokumentace. Otevřená architektonická soutěž o návrh budoucí podoby Staré hasičky a jejího okolí je během tří let existence KAM už osmou pořádanou soutěží.
Podrobnosti o soutěži naleznete zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.