Bezpečnější a k návštěvníkům vstřícnější zelená oáza v samém centru Brna, lepší využití lokality, větší propojení s výstavní síní. Takový pocit by měli lidé mít z nové podoby části parku Koliště, která přiléhá k funkcionalistickému Domu umění. Brněnští radní včera schválili tento investiční záměr a v lednu se budou zabývat jeho financováním.
„Vydařená rekonstrukce parku na Moravském náměstí ukázala, že Brňany a Brňanky těší nová zelená veřejná prostranství doplněná o základní služby a že je hojně vyhledávají. V prstenci kolem historického centra by další takové místo mohlo už v následujících letech vzniknout kolem Domu umění. Jeho nová podoba vzešla začátkem roku z architektonicko-krajinářské soutěže a navrhl ji ateliér M2AU,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
S novým rokem budou zástupci města jednat o uzavření smlouvy s vítězem soutěže ateliérem M2AU a bude probíhat dopracování soutěžního návrhu, které zohlední všechna doporučení poroty a zadavatele. Následně budou zpracovány další stupně projektové dokumentace, která zpřesní mimo jiné i požadavky na finance a dobu výstavby. „V tuto chvíli předpokládáme, že investice překročí 130 milionů korun s DPH. Samotné práce začnou nejdříve za tři roky,“ doplnil náměstek primátorky pro investice René Černý.
Co zamýšlená rekonstrukce zahrne? Terénní úpravy okolí Domu umění nejen objekt opticky propojí s parkem, ale také dovolí vybudovat do něj bezbariérový vstup. „Vznikne zde i vodní prvek, mělká fontána s mlžícími tryskami, která bude alternativně fungovat jako zpevněná plocha, využívaná k pořádání kulturních akcí. Pro ty bude sloužit i nový hudební pavilon, který vybudujeme ve střední části parku. Všechny stromy v parku čeká odborné ošetření. Nové stromy se objeví na místě dnešní zahrádky Zemanovy kavárny nebo u ulice Za Divadlem, kterou rovněž opravíme i se zřetelem k cyklistické dopravě,“ doplnil náměstek primátorky pro životní prostředí Jaroslav Suchý.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.