Minulý týden začala velká proměna více než tříkilometrového nábřeží Svratky mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Pro lepší představu o naplánovaných změnách vám přinášíme srovnání stavu před a po výstavbě přírodě blízkých protipovodňových opatření. Podívejte se na nové Rullerovo nábřeží i slepé rameno řeky s tůněmi.
Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
V místě stávající nábřežní zdi podél ulice Poříčí vznikne nová kolonáda se schody umožňující přístup k hladině řeky. Její součástí bude kavárna s výhledem na vodu. Na kolonádě bude možné mimo jiné pořádat menší koncerty a společenské akce.
Spolu s vedením města chceme poděkovat Ivanu Rullerovi za mnoho skvělých staveb, které Brnu přinesl, jako je například právě návrh proměny nábřeží Svratky i s ním sousedící Hala Rondo. Náplavka by tak měla získat jeho jméno.
U ulice Bauerova vznikne slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Při intenzivních deštích a povodních umožní nový mokřad zachytávat část vody. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem.
Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na vodní hladinu s rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Podrobnosti o proměně nábřeží Svratky a výstavbě protipovodňových opatření najdete na webu voda.brno.cz.
Financování projektu: Evropský Nástroj pro oživení a odolnost; Foto: Magistrát města Brna; Vizualizace: Sdružení Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to v úsecích od náspu Přerovské tratě v Komárově po železniční viadukt na ulici Uhelná (Svratka) a po silniční most na ulici Hladíkova (Svitava).
Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na potřeby současných i budoucích generací. Nový strategický rámec spojuje požadavky na bydlení, veřejnou zeleň, dopravu a kvalitu života. Dneškem se otevírají možnosti realizace konkrétních projektů i celých nových čtvrtí.
V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna 2025 a nahradí tak dosavadní plán platný do 30. ledna 2025. Po 22 letech od začátku příprav se rozvoj Brna bude řídit moderním koncepčním dokumentem.