Minulý týden začala velká proměna více než tříkilometrového nábřeží Svratky mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Pro lepší představu o naplánovaných změnách vám přinášíme srovnání stavu před a po výstavbě přírodě blízkých protipovodňových opatření. Podívejte se na nové Rullerovo nábřeží i slepé rameno řeky s tůněmi.
Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
V místě stávající nábřežní zdi podél ulice Poříčí vznikne nová kolonáda se schody umožňující přístup k hladině řeky. Její součástí bude kavárna s výhledem na vodu. Na kolonádě bude možné mimo jiné pořádat menší koncerty a společenské akce.
Spolu s vedením města chceme poděkovat Ivanu Rullerovi za mnoho skvělých staveb, které Brnu přinesl, jako je například právě návrh proměny nábřeží Svratky i s ním sousedící Hala Rondo. Náplavka by tak měla získat jeho jméno.
U ulice Bauerova vznikne slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Při intenzivních deštích a povodních umožní nový mokřad zachytávat část vody. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem.
Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na vodní hladinu s rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Podrobnosti o proměně nábřeží Svratky a výstavbě protipovodňových opatření najdete na webu voda.brno.cz.
Financování projektu: Evropský Nástroj pro oživení a odolnost; Foto: Magistrát města Brna; Vizualizace: Sdružení Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.
Depozitář Moravské galerie v brněnských Řečkovicích představuje moderní úložný prostor pro umělecké sbírky a zároveň architektonicky výjimečnou stavbu propojující funkčnost s otevřeností veřejnosti. Právě tam povedou naše společné kroky během dubnové procházky za architekturou. Akce proběhne ve čtvrtek 3. dubna od 16.30. Průvodcem nám bude spoluautor budovy Jozef Kubín.