Sál pro pořádání přednášek, koncertů, divadel a moderní klubovny pro trávení volného času, tak by mohlo vypadat nové společenské centrum pro obyvatele brněnského Komína. To stávající v budově Staré hasičky je v technicky špatném stavu a jeho kapacita nestačí.
Zástupci městské části proto řeší, jestli hasičku opravit, nebo postavit novou. Odpověď pomůže najít otevřená architektonická soutěž o návrh, kterou 7. června ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna vyhlásila městská část. Součástí zadání je také úprava přilehlého náměstíčka, které slouží jako oblíbené místo pro akce. Architekti mohou své návrhy posílat do pondělí 23. září 2019.
„Stará hasička je jediným objektem městské části, který může v plném rozsahu sloužit jako komunitní centrum. Společenský a kulturní život je pro obyvatele každé obce velmi důležitý. Proto je nutné naléhavě řešit stav budovy. Nejenže nevyhovuje kapacitně, ale především její technický stav je na hranici životnosti,“ řekla starostka městské části Brno-Komín Milada Blatná.
Stará hasička v ulici Hlavní vznikla na konci 18. století jako hostinec, později sloužila jako škola nebo zbrojnice dobrovolných hasičů. Poslední roky ji jako obecní budovu využívá ke klubovým, společenským a vzdělávacím aktivitám městská část Brno-Komín. Vyhlášená architektonická soutěž má prověřit možnosti modernizace hasičky.
„Architektonická soutěž je v tomto případě nejlepší způsob, jak prověřit, zda bude možné objekt opravit, nebo bude nutné postavit nový. Záměry prozkoumá z mnoha různých pohledů a poskytne dostatek názorů i podkladů, na jejichž základě se může městská část dále rozhodnout,“ uvedl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Do přípravy soutěže byla zapojena také veřejnost. Ještě před jejím vyhlášením uspořádala místní radnice prohlídky objektu Staré hasičky a kancelář městského architekta zorganizovala online anketu a veřejné setkání. Cílem bylo získat od místních obyvatel další podněty, které se staly součástí zadání soutěže.
„Chceme, aby hasička a její okolí byla i nadále živým centrem městské části a co nejlépe sloužila obyvatelům všech věkových skupin. Poprvé jsme se proto rozhodli vypsat architektonickou soutěž a zapojit do řešení odborníky. Vybereme takové řešení, které bude sloužit minimálně dalších sto let,“ vysvětlila starostka Blatná.
Soutěžní porota zasedne na začátku října 2019. Na výběr vítězného návrhu v příštím roce naváže zpracování projektové dokumentace. Samotná výstavba by mohla začít v roce 2022.
„Za tři roky existence naší kanceláře jsme pro město a jeho městské části uspořádali už sedm architektonických a urbanistických soutěží. Přinesly například návrhy proměn brněnského výstaviště, Mendelova náměstí nebo černovické lokality na Kaménkách. Architektonická soutěž na podobu centra Stará hasička je už osmou v pořadí,“ doplnil městský architekt Sedláček. V letošním roce tým městského architekta vypíše také mezinárodní soutěž na podobu budovy nového brněnského nádraží a přilehlého veřejného prostranství.
Zadání architektonické otevřené jednofázové projektové soutěže o návrh na Starou hasičku najdete zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.