Rok 2020 byl bezpochyby jiný než roky předchozí. Přesto jsme dokázali pohnout s mnoha dlouhodobými brněnskými „balvany“. Pracujeme na vypořádání námitek a připomínek k návrhu nového územního plánu, rozjela se práce na studii proveditelnosti brněnské podzemní dráhy a dvanáct mezinárodních týmů architektů pracuje na podobě nového hlavního nádraží. A v novém roce se vracíme plní síly pro zdolání dalších výzev. Podívejte se na ohlédnutí za tím nejdůležitějším v závěru roku 2020 a připomínku návštěv našich sesterských organizací.
Projít si centrum Brna ve 3D umožňuje nově aplikace Budovy v Brně z dílny našich datových specialistů. Díky ní si můžete prohlédnout, jak se mění využití různých podlaží i částí budov v historickém centru města. Mapa navíc znázorňuje, jakou plochu budovy či jejího patra různé funkce zaujímají.
Městu Brnu jsme odevzdali návrh změny stávajícího územního plánu mezi ulicemi Mlýnská a Cejl s trasou nové Brněnské třídy. Ta má proměnit průmyslovou část města a bylo nutné prověřit její polohu i plochy pro budovy. Chceme, aby šlo o veřejný prostor s obchody a službami v přízemí, dostatečným prostorem pro pěší, cyklisty i městskou dopravu.
Začali jsme s hledáním Vídeňského viaduktu, pomocí měření zjišťujeme v jakém je stavu a jestli zůstal zachován. Tato historická stavba má v budoucnu sloužit jako promenáda pro pěší a cyklisty mezi centrem Brna a nábřežím Svratky.
Odstartovali jsme urbanisticko-architektonickou soutěž na dostavbu a úpravu náměstí Míru a bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova. O vítězi rozhodne odborná porota, výsledky budou známé v červnu 2021. Všechny návrhy představíme na výstavě.
Od středy 9. prosince křižuje ulice Brna tramvaj věnovaná návrhu nového brněnského územního plánu. Naše KAMtram bude na různých linkách jezdit městem celý příští rok. V ulicích Brna můžete potkat také starší KAMtram, která naopak představuje stávající územní plán. Ten platí už přes šestadvacet let a jako zastaralý negativně ovlivňuje rozvoj města, a tím i život nás všech.
Průměrný věk Brňanů, nejčastější typy zástavby nebo ceny bytů a pozemků? Nejen to najdete v aktualizaci územně analytických podkladů, kterou zpracoval náš tým. Jedná se o obsáhlý souhrn dat, který slouží jako zdroj informací pro přípravu územního plánu, územních studí nebo třeba rozhodování o stavebních záměrech. Aktualizaci poprvé zpracovávala naše kancelář.
V roce 2020 jsme navštívili Kancelář architektury města Karlovy Vary a seznámili se s místní architekturou a urbanismem.
S návštěvou jsme nezapomněli ani na pražské kolegy z Institutu plánování a rozvoje Prahy a jejich CAMP.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.