Stará vesnická hasička snoubená s novou třípodlažní věží, velký sál a klubovny s moderním zázemím, jevištěm, tanečním parketem a kavárnou, ale i oživené náměstíčko pro setkávání a akce. Tak by se podle vítězného návrhu architektonické soutěže mělo proměnit společenské centrum v budově bývalé hasičky v městské části Brno-Komín. Odborná porota vybírala ze sedmadvaceti návrhů. Autorem toho vítězného je trojice architektů Janosch Welzien, Štěpánka Úlehlová a Filip Hermann. Výsledky schválila v úterý 22. října rada městské části.
Stará hasička slouží obyvatelům brněnského Komína ke společenským a kulturním aktivitám. Stávající stav budovy postavené na konci 18. století už ale nevyhovuje a její kapacita nestačí. Otevřenou architektonickou soutěž vyhlásila v červnu letošního roku městská část Brno-Komín ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna (KAM). Cílem soutěže bylo najít nejlepší řešení na modernizaci budovy a prověřit možnosti její opravy.
„Společně s odborníky jsme vybrali citlivé řešení, které zachovává původní historickou budovu a rozšiřuje ji novou výstavbou. Nová hasička nabídne uživatelům více místa a pohodlí, moderní klubovny a zázemí, a především větší prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí. Věříme, že bude živým centrem společenského dění naší obce,“ uvedla starostka městské části Brno-Komín Milada Blatná. Na soutěž by nyní měla městská část navázat zadáním projektové dokumentace.
Vítězný návrh zachovává původní budovu, které dává nový nádech. Autoři počítají se zateplením fasád či novými dřevěnými krovy. Uvnitř je dům zredukován na nosnou konstrukci tak, aby do něj bylo možné umístit sál pro sto lidí. Původní objekt doplňují architekti o novou přístavbu v podobě jedenáct metrů vysoké věže, která bude sloužit pro potřeby kluboven. Upravují také přilehlé náměstíčko, kde bude možné pořádání hodů, vánočních trhů a dalších akcí v obci. Součástí jsou i nové trolejbusové zastávky s otočnou lavicí.
Veřejnost si může prohlédnout všechny návrhy na výstavě, kterou pořádá kancelář městského architekta. Vernisáž se koná ve středu 20. listopadu od 17.30 hodin v prostorách úřadu městské části Brno-Komín, Vavřinecká 15. Výstava zde potrvá do 6. prosince. Vstup je zdarma. Otevřeno je pondělí až středa od 8.00 do 18.00, čtvrtek a pátek od 8.00 do 12.00.
Podrobnosti o soutěži a všechny oceněné návrhy naleznete zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.