V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.
„Abychom mohli postavit nový fotbalový stadion, musí nejdříve vzniknout hala pro dráhové cyklisty a atlety. V tomto projektu již probíhá fáze architektonické soutěže, ze které vzejde možná podoba této kombinované haly. U fotbalového stadionu, který vznikne místo velodromu, nyní chceme územní studií prověřit jeho umístění, dopravní napojení, řešení modrozelené infrastruktury nebo zásobování energiemi. Jedná se o další krok v přípravách tohoto projektu,“ podotkla primátorka Markéta Vaňková.
Územní studii pro město vypracuje Kancelář architekta města Brna. Rada města Brna k tomu minulý týden schválila znění smlouvy. „Cílem studie je přesně definovat místo, kde by nový fotbalový stadion měl stát. K tomu by měla studie prověřit další vztahy v území, které jsou pro výstavbu stadionu podmínkou. Jedná se zejména o dopravu, technickou infrastrukturu a oblasti pro realizaci zeleně. Dále přezkoumá komunikační vazby s blízkou Arenou Brno a areálem výstaviště,“ přiblížil Petr Bořecký, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.
Kancelář architekta města Brna má dle smlouvy na vypracování územní studie šest měsíců.
Přípravy projektu běží od samotného oznámení záměru v minulém roce. „V předchozích měsících jsme definovali území, na kterém by měl fotbalový stadion vyrůst. Zároveň jsme určili jeho objem, sloužit by měl pro cca 20 až 25 tisíc návštěvníků. Kontinuálně probíhají i jednání se zástupci TJ Favorit Brno o možnostech převodu jejich majetku na město Brno, aby se v budoucnu na výstavišti fotbalový stadion mohl zrealizovat. Naší prioritou je postavit nejdříve kombinovanou halu pro cyklistiku a atletiku, aby do ní mohli dráhaři přesunout svou činnost. Teprve poté bychom začali se stavbou fotbalového stadionu. Tu bychom rádi konzultovali i s majiteli fotbalové Zbrojovky,“ dodal radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.
Depozitář Moravské galerie v brněnských Řečkovicích představuje moderní úložný prostor pro umělecké sbírky a zároveň architektonicky výjimečnou stavbu propojující funkčnost s otevřeností veřejnosti. Právě tam povedou naše společné kroky během dubnové procházky za architekturou. Akce proběhne ve čtvrtek 3. dubna od 16.30. Průvodcem nám bude spoluautor budovy Jozef Kubín.