Vzhledem k živelnému rozvoji chybí v lokalitě Sadová občanská vybavenost. Město zde proto plánuje postavit novou mateřskou a základní školu. Její podoba vzejde z urbanisticko-architektonické jednofázové užší projektové soutěže. Žádosti o účast je možné podávat do 11. dubna 2022 do 17 hodin, termín pro odevzdání soutěžních návrhů je 5. srpna 2022.
Na Sadové probíhá již roky intenzivní bytová výstavba, bohužel ale bez navazující občanské vybavenosti. Pro zdejší rodiny s dětmi zde proto město Brno plánuje postavit mateřskou a základní školu. V pátek 18. března byla proto vyhlášena urbanisticko-architektonická soutěž o návrh tohoto školského zařízení. Kromě toho bude součástí návrhů i pojetí centrálního veřejného prostranství a parku. Díky tomu na Sadové vznikne nové společenské centrum s veškerou nezbytnou vybaveností.
Pozemek při ulici Zaječí hora je v návrhu nového územního plánu určen jako plocha veřejné vybavenosti, která umožňuje areálovou zástavbu. Úkolem architektů bude navrhnout pětitřídní mateřskou školu pro 125 dětí a základní školu s 18 kmenovými třídami. Velikost škol určuje predikce budoucí výstavby v lokalitě. Mateřská škola musí mít možnost vstupu na zahradu. Vzhledem k blízkosti parku by se účastníci soutěže měli zabývat také vazbou mezi parkem, školní zahradou a okolními plochami zeleně, přičemž školní zahrada bude od okolí fyzicky oddělena. Vzhledem ke kapacitě školky by měla být plocha této zahrady ideálně 0,15 ha. Celkové řešené území je 3,3 ha, plocha parku 0,5 ha. Celková plocha pro ZŠ a MŠ je 2,2 ha, a to včetně zahrad a veřejných prostor. Kuchyně a jídelna základní školy bude sloužit zároveň i pro mateřinku. Vítěz soutěže následně vypracuje potřebnou projektovou dokumentaci.
Rozsah celého řešeného území včetně předprostoru ZŠ a MŠ Sadová je cca 3,4 ha. Zajištěním veřejné vybavenosti včetně škol se zabývala územní studie, kterou si město Brno nechalo zpracovat v loňském roce. Jde tak o další zásadní projekt, který promění celou čtvrť. Zdejší děti už nebudou muset dojíždět do vzdálenějších škol, místní budou mít k dispozici park, obchody a další služby. Vítěz soutěže, která určí budoucí podobu školy, bude znám na konci letošního léta. Nová škola v Brně nebyla postavena více než dvě desítky let. Moderní škola může zásadně ovlivnit žáky i učitele tím, že vytvoří optimální prostředí pro výuku.
K zadání této soutěže proběhlo počátkem února veřejné setkání s místními obyvateli. Jejich připomínky byly zapracovány do soutěžních podmínek a záznam z této participace mohou architekti využít při vypracování svého návrhu. Vítěz urbanisticko-architektonické jednofázové užší projektové soutěže o návrh Mateřské a základní školy Sadová obdrží 800 tisíc korun. Druhý nejlepší projekt získá finanční odměnu 600 tisíc a třetí 400 tisíc korun. Celkově je na soutěž vyčleněno 3,4 milionu korun. Soutěžní dokumentaci si můžete prohlédnout zde.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).