Výsledky soutěže na Centrum volného času Nová Bystrouška

Publikováno: 2.11.2017

V úterý 31. října 2017 rada schválila výsledky soutěže na nové centrum pro volný čas v Bystrci. Autorem vítězného návrhu je Petr Pelčák. Připravili jsme pro vás kompletní výsledky.

Výsledky soutěže na Centrum volného času Nová Bystrouška

Centrum pro širokou bystrckou veřejnost

Předmětem soutěže byl návrh nového objektu Centra volného času včetně samostatného objektu víceúčelového sálu a jejich okolí na Horním náměstí v Bystrci. Aktuálně fungující volnočasové centrum Bystrouška, které je situované nedaleko řešené lokality, je dlouhodobě nevyhovující. Nový objekt vytvoří kvalitnější prostor pro realizaci zájmových aktivit široké bystrcké veřejnosti, sál pak poskytne kromě sportovního využití také prostor pro kulturní akce. Soutěžící měli za úkol dotvořit stávající strukturu sídliště a vymezit občanům městské části kvalitní veřejný prostor v dosahu konečné tramvajové linky. Soutěžní návrhy účastníci odevzdali 26. září 2017, zasedání poroty proběhlo 5. a 6. října 2017.  Městská část byla v porotě zastoupena Jaroslavem Petrem, který byl místopředsedou poroty a Miroslavem Klimešem. Jaroslav Petr, místostarosta Bystrce, je také duchovním otcem výstavby nového volnočasového centra. Jeho tříleté vyjednávání s funkcionáři města bylo završeno vyhlášenou architektonickou soutěží.

 

Vazba na okolí a vstup do řešeného území

„Architektonické soutěže na nové Centrum volného času se zúčastnilo patnáct týmů, které velmi rozdílným způsobem reagovaly na rozvolněnou urbanistickou situaci a nelehkou topografii. Také požadavek na možnost výstavby Centra ve dvou etapách architektům jejich úlohu neusnadňoval,“ uvedl předseda poroty doc. Ing. arch. Jiří Oplatek.

„Po intenzivních diskuzích se porota jednomyslně shodla na udělení první ceny projektu, jehož kvality spočívají zejména v přesvědčivé vazbě na okolí a jasné definici nástupu do území a parku. Také práce autorů s volnými dispozicemi a vnitřní komunikací, návazností na terén a způsobem etapizace byla porotou vysoce ceněna. Vítězný projekt přesvědčivě území zhodnocuje a vnáší do něj jednoznačné komunitní kvality,“ doplnil předseda poroty.

 

Tři oceněné návrhy

První cena byla udělena účastníku Pelčák a partner architekti, s.r.o., autorem vítězného návrhu je prof. Ing. arch. Petr Pelčák. Ve svém návrhu umístili objekt Centra do pomyslného těžiště území poblíž konečné tramvaje, zvenčí s velkorysým měřítkem občanské stavby, uvnitř pak s volným neformálním prostorem pro děti a trávení volného času. Svým charakterem je Centrum navenek otevřené, ale uvnitř zároveň srozumitelné a bezpečné. Vítězný návrh obdržel cenu ve výši 400.000,- Kč.

Druhá cena byla udělena účastníkům Eduardu Sojkovi, Martinu Joskovi, Jakubu Sládečkovi a Martinu Sladkému, kteří jsou zároveň i autory projektu. Jejich návrh umisťující Centrum volného času do nejvyššího místa parcely získal 300.000,- Kč. Dále byla porotou udělena odměna ve výši 100.000,- Kč studiu AEIOU s.r.o., autory návrhu jsou Ing. arch. Jan Vojtíšek a Ing. Jakub Staník.

Kompletní výsledky včetně vizuálních návrhů naleznete v Sekci Veřejný prostor – soutěže zde.

 

 

Další články

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

13.11.2024

Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

12.11.2024

V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.