Zaměřeno na protipovodňová opatření: KAM přebírá ochranu Brna před velkou vodou

Publikováno: 23.10.2020

Zrychlit přípravu protipovodňových opatření v Brně – to je nově velký úkol pro Kancelář architekta města Brna. Rozhodnutím radních i zastupitelů pod ní byla v září letošního roku převedena koncepce a projektová příprava protipovodňové ochrany. Agendu v KAM převzalo oddělení městské infrastruktury.

Zaměřeno na protipovodňová opatření: KAM přebírá ochranu Brna před velkou vodou

Vodohospodářskými tématy se KAM zabývá dlouhodobě, a to jak ve spojitosti s přípravou návrhu nového územního plánu, tak při práci na konkrétních projektech, jako je například nová čtvrť Trnitá. To je také hlavní důvod, proč KAM převzala celkovou koncepci přípravy protipovodňových opatření ve městě.

Protipovodňová ochrana města je klíčové téma jak pro stávající zástavbu města, tak pro umožnění výstavby v rozvojových lokalitách. Vedle vodohospodářské funkce budou opatření zaměřeny také na využití potenciálu řek i nábřeží a zkvalitnění životního prostředí. Jejich provedení je naprosto zásadní pro rozvoj města, proto je také potřeba urychlit proces jejich přípravy. Město zároveň plánuje žádat o dotace na jejich výstavbu, které pokryjí významnou část nákladů.

 

Plánovaná protipovodňová opatření na nábřeží Svratky spojená s revitalizací řeky a vytvořením kolonády. Autoři návrhu: prof. Ruller, arch. Korbička, arch. Trenz, Ing. Čermák, APLUS a.s., ŠINDLAR s.r.o.

KAM má na starosti koncepční a projektovou přípravu protipovodňových opatření. Související majetkoprávní příprava přejde kompletně pod Majetkový odbor, jejich realizace pak pod Odbor investiční Magistrátu města Brna. Realizace protipovodňových opatření města je rozdělena do 30 etap, více o nich najdete na webu Voda v Brně.

 

Poldr Chrlice je jedním z projektů připravované ochrany jižní části Brna proti povodňovým průtokům Svitavy a Svratky

Nové hlavní nádraží a čtvrť Trnitá

Mezi prioritními oblastmi pro vybudování protipovodňové ochrany je také budoucí čtvrť Trnitá a oblast přestavby železničního uzlu Brno. Začátkem října 2020 radní schválili zahájení zadávacího řízení na výběr projektanta pro tuto oblast (etapy IX, X a XI). Jedná se úsek od viaduktu na ulici Uhelná pro napojení na přerovskou trať. Ochrana tu bude zajištěna vybudováním zemních hrází a zdí v kombinaci s přírodě blízkými úpravami koryta řeky. Součástí projektu bude i návrh povodňového parku nebo stezky pro pěší a cyklisty.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.