Zrychlit přípravu protipovodňových opatření v Brně – to je nově velký úkol pro Kancelář architekta města Brna. Rozhodnutím radních i zastupitelů pod ní byla v září letošního roku převedena koncepce a projektová příprava protipovodňové ochrany. Agendu v KAM převzalo oddělení městské infrastruktury.
Vodohospodářskými tématy se KAM zabývá dlouhodobě, a to jak ve spojitosti s přípravou návrhu nového územního plánu, tak při práci na konkrétních projektech, jako je například nová čtvrť Trnitá. To je také hlavní důvod, proč KAM převzala celkovou koncepci přípravy protipovodňových opatření ve městě.
Protipovodňová ochrana města je klíčové téma jak pro stávající zástavbu města, tak pro umožnění výstavby v rozvojových lokalitách. Vedle vodohospodářské funkce budou opatření zaměřeny také na využití potenciálu řek i nábřeží a zkvalitnění životního prostředí. Jejich provedení je naprosto zásadní pro rozvoj města, proto je také potřeba urychlit proces jejich přípravy. Město zároveň plánuje žádat o dotace na jejich výstavbu, které pokryjí významnou část nákladů.
Plánovaná protipovodňová opatření na nábřeží Svratky spojená s revitalizací řeky a vytvořením kolonády. Autoři návrhu: prof. Ruller, arch. Korbička, arch. Trenz, Ing. Čermák, APLUS a.s., ŠINDLAR s.r.o.
KAM má na starosti koncepční a projektovou přípravu protipovodňových opatření. Související majetkoprávní příprava přejde kompletně pod Majetkový odbor, jejich realizace pak pod Odbor investiční Magistrátu města Brna. Realizace protipovodňových opatření města je rozdělena do 30 etap, více o nich najdete na webu Voda v Brně.
Poldr Chrlice je jedním z projektů připravované ochrany jižní části Brna proti povodňovým průtokům Svitavy a Svratky
Mezi prioritními oblastmi pro vybudování protipovodňové ochrany je také budoucí čtvrť Trnitá a oblast přestavby železničního uzlu Brno. Začátkem října 2020 radní schválili zahájení zadávacího řízení na výběr projektanta pro tuto oblast (etapy IX, X a XI). Jedná se úsek od viaduktu na ulici Uhelná pro napojení na přerovskou trať. Ochrana tu bude zajištěna vybudováním zemních hrází a zdí v kombinaci s přírodě blízkými úpravami koryta řeky. Součástí projektu bude i návrh povodňového parku nebo stezky pro pěší a cyklisty.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).