Připravované stavební úpravy na Mendlově náměstí míří do další fáze. Na základě studie, kterou vypracovala Kancelář architekta města Brna (KAM), vybralo vedení města společnosti pro přípravu projektové dokumentace a potřebných průzkumů.
Mendlovo náměstí je jeden z nejvytíženějších dopravních uzlů ve městě a denně ho využívají tisíce lidí. Město Brno proto pověřilo KAM vypracováním studie možných změn na proměnu náměstí ve funkční a reprezentativní prostor. Následně byla tato otázka komunikována s městskou částí Brno-střed a městskými společnostmi tak, aby se sladily požadavky zainteresovaných stran.
Chystané opravy přitom nezablokují budoucí celkovou proměnu náměstí, která je založena na výsledcích ideové urbanistické soutěže z roku 2018. Ta totiž vyžaduje kompletní změnu organizace dopravy na náměstí, například průraz na Hybešovu nebo dostavbu velkého městského okruhu. Taková změna zabere odhadem dalších 10 až 15 let a do té doby bude náměstí díky blížícím se úpravám kultivovanější příjemný prostor.
Společností, která za 7 měsíců vypracuje projektovou dokumentaci pro vydání společného povolení stavby a samotné provedení stavby, bude PK OSSENDORF. Základem bude studie KAM – navrženo je zrušení prostorové a výškové bariéry, rozšíření chodníků, doplnění vybavení lavičkami i přístřešky na zastávkách a sjednocení mobiliáře. Vysazeno bude dostatečné množství stromů, které zajistí stín i lepší mikroklima. Zavedením systému modrozelené infrastruktury se sníží odtok dešťové vody ze zpevněných ploch do kanalizace, využita bude naopak pro závlahu stromů. Samotná projekční činnost bude probíhat za úzké součinnosti s pracovní skupinou složenou ze všech zainteresovaných subjektů.
Další důležitou dokumentaci zpracuje společnost Stráský, Hustý a partneři. Vybraná firma se bude zabývat průzkumy a rozbory, jež jsou pro budoucí plánování prací nezbytné. Díky tomu vznikne diagnostika vozovky, odborníci prověří stav dřevin v lokalitě, vytvoří komplexní rozbor půdních poměrů, provedou hydrogeologický průzkum se zaměřením na vsakování vody a prověří v lokalitě polohy inženýrských sítí. Následně bude k dispozici týmu, který zpracovává projektovou dokumentaci.
Předběžné náklady na proměnu tohoto zásadního veřejného prostoru město vyčíslilo na 42 milionů korun. Částka zahrnuje předláždění povrchů, sadové úpravy i nový mobiliář a prodejní stánky. Práce budou koordinovány s přeložkou parovodu, která bude na náměstí probíhat v první polovině roku 2021. Úpravy zamýšlí město dokončit do dvou let, tak aby se znovuotevření náměstí krylo s 200. výročím let od narození J. G. Mendela. Na tuto událost bude upozorňovat socha, jejíž podobu určí výtvarná soutěž.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.