02 Proč mě má zajímat územní plán?

Publikováno: 6.4.2020

Územní plán určuje, kde, co a jak se může stavět. Říká, kde mohou vzniknout nové domy, ulice a čtvrti, jaké plochy jsou určeny pro bydlení, komerci nebo stavby veřejného vybavení i to, jak mohou být budovy vysoké. Ukazuje také, kde budou plochy chráněny pro parky, lesy nebo zemědělství. Pro rozhodování v území je závazný.

02 Proč mě má zajímat územní plán?

Nejen každému Brňanovi územní plán ukazuje, jak se může proměnit jeho sousedství. Jestli pole před jeho okny může být jednou parkem a bývalá továrna sportovištěm nebo novou čtvrtí. Podobně je návodem pro vlastníky nemovitostí nebo investory, kteří díky územnímu plánu poznají, jaká pravidla je nutné v místě jejich pozemků respektovat a jaké záměry na zvolených místech město plánuje.

Proč ho potřebujeme?

Aby mohlo Brno fungovat, reagovat na potřeby lidí a rozvíjet se. Čím větší je město, tím těžší je najít společný pohled na jeho budoucí podobu. Takovou dohodou je právě územní plán. Spojuje v sobě mnoho protichůdných zájmů a požadavků – obyvatel, politiků, stavebníků a investorů, organizací i soukromého sektoru. Úkolem plánu je všechny tyto zájmy zkoordinovat a stanovit pravidla dalšího rozvoje.

Proč mě má zajímat?

Nemusíte zrovna řešit koupi pozemku nebo stavbu nemovitosti, přesto byste se o územní plán měli zajímat. Aniž bychom si to běžně uvědomovali, ovlivňuje jeho podoba život každého obyvatele města. Zpravidla to pocítíme ve chvíli, kdy něco přestane fungovat, jako například při současném nedostatku nových bytů a ploch pro bydlení v širším centru města. To je jeden z negativních důsledků stávajícího územního plánu z roku 1994, který je už zastaralý a téměř vyčerpal možnosti pro rozvoj města. Nový územní plán tak má především pomoci zlepšit život obyvatel Brna.

Další články

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

12.2.2025

Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

10.2.2025

Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

6.2.2025

Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.