Vítězná podoba budovy Staré hasičky proměněná v kulturní a společenské centrum s novou hasičskou věží, ale také návrhy novostaveb se zelenou fasádou nebo obytnou střechou. Sedmadvacet architektonických studií z celého Česka se na proměnu Staré hasičky a jejího okolí dívalo sedmadvaceti různými pohledy. Všechny návrhy společně si můžete prohlédnout na výstavě výsledků architektonické soutěže – od 21. listopadu do 6. prosince na Úřadu městské části Brno-Komín.
Stará hasička slouží obyvatelům brněnského Komína ke společenským a kulturním aktivitám. Stávající stav budovy postavené na konci 18. století už ale nevyhovuje a její kapacita nestačí. Otevřenou architektonickou soutěž vyhlásila v červnu letošního roku městská část Brno-Komín ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna. Cílem bylo najít nejlepší řešení na modernizaci budovy a prověřit možnosti její opravy.
Vítězný návrh trojice architektů Janosche Welziena, Štěpánky Úlehlové a Filipa Hermanna zachovává původní budovu, které dává nový nádech. Autoři počítají se zateplením fasád či novými dřevěnými krovy. Uvnitř je dům zredukován na nosnou konstrukci tak, aby do něj bylo možné umístit sál pro sto lidí. Původní objekt doplňují architekti o novou přístavbu v podobě jedenáct metrů vysoké věže, která bude sloužit pro potřeby kluboven. Upravují také přilehlé náměstíčko, kde bude možné pořádání hodů, vánočních trhů a dalších akcí v obci. Součástí jsou i nové trolejbusové zastávky s otočnou lavicí.
Podívejte se na podrobné informace o soutěži Stará hasička.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.