Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.
Srdečně vás zveme také na vernisáž, která se bude konat v úterý 21. března od 18 hodin. Výstavu zahájí Jan Tesárek, pověřený zastupováním dočasně neobsazené funkce ředitele KAM Brno, a ředitelka Domu umění Terezie Petišková za osobní přítomnosti zástupců vítězného ateliéru M2AU. S hudebním programem vystoupí Duo Martin Kyšperský + Jiří Habarta.
Vítězný ateliér M2AU navrhuje předprostor Domu umění jako důstojný vstup do kulturní instituce. Z druhé strany pak přibude nové schodiště doplňující chybějící spojnici mezi parkem, galerií a jejím reprezentativním předprostorem. Navržený park se stane zelenou oázou v historickém jádru Brna poskytující stín i sluneční paprsky a měnící se v průběhu celého roku. Centrální části parku bude dominovat prosluněná plocha osázená trávníkem nabízející místo pro rekreaci. Přibude i modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou.
Kromě soutěžních návrhů krajinářsko-architektonické soutěže nabízí výstava náhled do kontextu historického vývoje celého místa. Ukazuje například původní plány na stavbu budovy Domu umění od architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1908 nebo plány chystané, ideologicky motivované úpravy náměstí z konce osmdesátých let 20. století.
Doprovodný program k výstavě je soustředěn do jednoho večera – ve čtvrtek 30. března 2023 od 18 hodin proběhne prezentace všech oceněných ateliérů. Kromě ateliéru M2AU tedy vystoupí architekti Lucie Radilová spolu se Zdeňkem Sendlerem, kteří získali druhé místo, a Till Rehwaldt z Rehwaldt Landscape Architects, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Součástí programu bude přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění. Setkání uzavře diskuse nad tématem soutěže.
Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.