Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Publikováno: 7.3.2023
21
bře
09
dub

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.

  • Dům pánů z Kunštátu
  • út – ne 10 – 18 h
Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Srdečně vás zveme také na vernisáž, která se bude konat v úterý 21. března od 18 hodin. Výstavu zahájí Jan Tesárek, pověřený zastupováním dočasně neobsazené funkce ředitele KAM Brno, a ředitelka Domu umění Terezie Petišková za osobní přítomnosti zástupců vítězného ateliéru M2AU. S hudebním programem vystoupí Duo Martin Kyšperský + Jiří Habarta.

Vítězný ateliér M2AU navrhuje předprostor Domu umění jako důstojný vstup do kulturní instituce. Z druhé strany pak přibude nové schodiště doplňující chybějící spojnici mezi parkem, galerií a jejím reprezentativním předprostorem. Navržený park se stane zelenou oázou v historickém jádru Brna poskytující stín i sluneční paprsky a měnící se v průběhu celého roku. Centrální části parku bude dominovat prosluněná plocha osázená trávníkem nabízející místo pro rekreaci. Přibude i modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou.

Kromě soutěžních návrhů krajinářsko-architektonické soutěže nabízí výstava náhled do kontextu historického vývoje celého místa. Ukazuje například původní plány na stavbu budovy Domu umění od architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1908 nebo plány chystané, ideologicky motivované úpravy náměstí z konce osmdesátých let 20. století.

Doprovodný program k výstavě je soustředěn do jednoho večera – ve čtvrtek 30. března 2023 od 18 hodin proběhne prezentace všech oceněných ateliérů. Kromě ateliéru M2AU tedy vystoupí architekti Lucie Radilová spolu se Zdeňkem Sendlerem, kteří získali druhé místo, a Till Rehwaldt z Rehwaldt Landscape Architects, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Součástí programu bude přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění. Setkání uzavře diskuse nad tématem soutěže.

Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.

Další články

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

6.6.2023

Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

30.5.2023

Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

25.5.2023

Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).