Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Publikováno: 7.3.2023
21
bře
09
dub

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.

  • Dům pánů z Kunštátu
  • út – ne 10 – 18 h
Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Srdečně vás zveme také na vernisáž, která se bude konat v úterý 21. března od 18 hodin. Výstavu zahájí Jan Tesárek, pověřený zastupováním dočasně neobsazené funkce ředitele KAM Brno, a ředitelka Domu umění Terezie Petišková za osobní přítomnosti zástupců vítězného ateliéru M2AU. S hudebním programem vystoupí Duo Martin Kyšperský + Jiří Habarta.

Vítězný ateliér M2AU navrhuje předprostor Domu umění jako důstojný vstup do kulturní instituce. Z druhé strany pak přibude nové schodiště doplňující chybějící spojnici mezi parkem, galerií a jejím reprezentativním předprostorem. Navržený park se stane zelenou oázou v historickém jádru Brna poskytující stín i sluneční paprsky a měnící se v průběhu celého roku. Centrální části parku bude dominovat prosluněná plocha osázená trávníkem nabízející místo pro rekreaci. Přibude i modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou.

Kromě soutěžních návrhů krajinářsko-architektonické soutěže nabízí výstava náhled do kontextu historického vývoje celého místa. Ukazuje například původní plány na stavbu budovy Domu umění od architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1908 nebo plány chystané, ideologicky motivované úpravy náměstí z konce osmdesátých let 20. století.

Doprovodný program k výstavě je soustředěn do jednoho večera – ve čtvrtek 30. března 2023 od 18 hodin proběhne prezentace všech oceněných ateliérů. Kromě ateliéru M2AU tedy vystoupí architekti Lucie Radilová spolu se Zdeňkem Sendlerem, kteří získali druhé místo, a Till Rehwaldt z Rehwaldt Landscape Architects, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Součástí programu bude přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění. Setkání uzavře diskuse nad tématem soutěže.

Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.

Další články

Předali jsme dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB, veřejné projednání bude 8. ledna

Předali jsme dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB, veřejné projednání bude 8. ledna

7.12.2023

Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

6.11.2023

Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

1.11.2023

Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.