Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Publikováno: 7.3.2023
21
bře
09
dub

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.

  • Dům pánů z Kunštátu
  • út – ne 10 – 18 h
Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Srdečně vás zveme také na vernisáž, která se bude konat v úterý 21. března od 18 hodin. Výstavu zahájí Jan Tesárek, pověřený zastupováním dočasně neobsazené funkce ředitele KAM Brno, a ředitelka Domu umění Terezie Petišková za osobní přítomnosti zástupců vítězného ateliéru M2AU. S hudebním programem vystoupí Duo Martin Kyšperský + Jiří Habarta.

Vítězný ateliér M2AU navrhuje předprostor Domu umění jako důstojný vstup do kulturní instituce. Z druhé strany pak přibude nové schodiště doplňující chybějící spojnici mezi parkem, galerií a jejím reprezentativním předprostorem. Navržený park se stane zelenou oázou v historickém jádru Brna poskytující stín i sluneční paprsky a měnící se v průběhu celého roku. Centrální části parku bude dominovat prosluněná plocha osázená trávníkem nabízející místo pro rekreaci. Přibude i modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou.

Kromě soutěžních návrhů krajinářsko-architektonické soutěže nabízí výstava náhled do kontextu historického vývoje celého místa. Ukazuje například původní plány na stavbu budovy Domu umění od architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1908 nebo plány chystané, ideologicky motivované úpravy náměstí z konce osmdesátých let 20. století.

Doprovodný program k výstavě je soustředěn do jednoho večera – ve čtvrtek 30. března 2023 od 18 hodin proběhne prezentace všech oceněných ateliérů. Kromě ateliéru M2AU tedy vystoupí architekti Lucie Radilová spolu se Zdeňkem Sendlerem, kteří získali druhé místo, a Till Rehwaldt z Rehwaldt Landscape Architects, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Součástí programu bude přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění. Setkání uzavře diskuse nad tématem soutěže.

Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.

Další články

Procházka: Když Moravák rozkete

Procházka: Když Moravák rozkete

16.5.2024

Brněnské moře? Rozkvetlá zahrada? Dobrodružství pro děti? Chvíle odpočinku s nápojem? I to nabízí proměněný park na Moravském náměstí. Pojďte se vypravit na další procházku za architekturou – ve čtvrtek 30. května od 17 hodin. Průvodkyní nám bude spoluautorka dnešní podoby parku architektka Janica Šipulová.

KAM na festivalu Open House Brno

KAM na festivalu Open House Brno

7.5.2024

Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

30.4.2024

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Meandrující vodní prvek s reliéfy hvězd a figury. Sochy, skulptury, krajinářská řešení… Výstava v brněnském Urban centru vám od 15. května do 7. června 2024 nabízí všech 34 modelů různorodých řešení uměleckého díla k Poctě Královny Elišky Rejčky na Starém Brně i přilehlého veřejného prostranství.