Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Publikováno: 7.3.2023
21
bře
09
dub

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.

  • Dům pánů z Kunštátu
  • út – ne 10 – 18 h
Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Srdečně vás zveme také na vernisáž, která se bude konat v úterý 21. března od 18 hodin. Výstavu zahájí Jan Tesárek, pověřený zastupováním dočasně neobsazené funkce ředitele KAM Brno, a ředitelka Domu umění Terezie Petišková za osobní přítomnosti zástupců vítězného ateliéru M2AU. S hudebním programem vystoupí Duo Martin Kyšperský + Jiří Habarta.

Vítězný ateliér M2AU navrhuje předprostor Domu umění jako důstojný vstup do kulturní instituce. Z druhé strany pak přibude nové schodiště doplňující chybějící spojnici mezi parkem, galerií a jejím reprezentativním předprostorem. Navržený park se stane zelenou oázou v historickém jádru Brna poskytující stín i sluneční paprsky a měnící se v průběhu celého roku. Centrální části parku bude dominovat prosluněná plocha osázená trávníkem nabízející místo pro rekreaci. Přibude i modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou.

Kromě soutěžních návrhů krajinářsko-architektonické soutěže nabízí výstava náhled do kontextu historického vývoje celého místa. Ukazuje například původní plány na stavbu budovy Domu umění od architekta Heinricha Carla Rieda z roku 1908 nebo plány chystané, ideologicky motivované úpravy náměstí z konce osmdesátých let 20. století.

Doprovodný program k výstavě je soustředěn do jednoho večera – ve čtvrtek 30. března 2023 od 18 hodin proběhne prezentace všech oceněných ateliérů. Kromě ateliéru M2AU tedy vystoupí architekti Lucie Radilová spolu se Zdeňkem Sendlerem, kteří získali druhé místo, a Till Rehwaldt z Rehwaldt Landscape Architects, který byl vyhodnocen jako třetí v pořadí. Součástí programu bude přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění. Setkání uzavře diskuse nad tématem soutěže.

Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.