Desáté setkání Brněnské ozvučné desky se v pátek 26. dubna 2019 soustředilo na oblast nové jižní čtvrti. Akce pořádaná primátorkou města Brna a Kanceláří architekta města Brna se konala v nově otevřené budově Vlněna Office Parku s výhledem na řešené území.
[et_pb_section admin_label=“section“]
[et_pb_row admin_label=“row“]
[et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“]
Budoucnost nové čtvrti přiléhající z jihu k historickému jádru města Brna, rozvoj železniční dopravy a městské infrastruktury, ale také protipovodňová opatření. Nejen taková byla témata desátého setkání diskusní platformy Brněnské ozvučné desky, která se zaměřila na proměny rozsáhlého území mezi stávajícím hlavním nádražím a řekou Svratkou. Brno se tak s pomocí odborníků mnoha různých profesí připravuje na největší projekt své historie.
Úvodní slovo setkání pronesla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Se svou prezentací navázal městský architekt Michal Sedláček a představil plán na vybudování nové jižní čtvrti, které by se mělo vrátit její historické pojmenování Trnitá.
Ve své prezentaci rozebrala ředitelka odboru přípravy staveb SŽDC Alena Heinišová současný stav přípravy modernizace brněnského železničního uzlu (ŽUB). Pohled na proměnu městské infrastruktury přednesl Dan Škaroupka, koordinátor projektu ŽUB z Magistrátu města Brna (MMB). Na závěr prvního bloku představila realizaci protipovodňových opatření na území města Brna Marta Kolková, vedoucí Odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství MMB.
Druhá část setkání byla vyhrazena diskuzi. Účastníci se ve dvou skupinách postupně věnovali nové městské čtvrti a modernizaci ŽUB.
Platforma Brněnské ozvučné desky slouží k tomu, aby otázky plánování budoucího rozvoje města Brna i řešení jeho aktuálních problémů mohly být pravidelně diskutovány osobnostmi a odborníky různého profesního zaměření. Městská samospráva tak získává doporučení pro následný postup v konkrétních tématech a zpětnou vazbu k důležitým otázkám v oblasti plánování a tvorby města. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je názorová pestrost skupiny pozvaných hostů: jsou mezi nimi architekti, inženýři, vědci, manažeři, umělci, podnikatelé, ekonomové, sociologové, ale i soukromí investoři či aktivisté.
Fotogalerii z 10. Brněnské ozvučné desky naleznete zde.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.