Celkem devětadevadesát dní měli Brňané na seznámení se s návrhem nového územního plánu a jeho připomínkování. Za tu dobu jsme v KAM zodpověděli přes tisíc dotazů veřejnosti, rozdali dva tisíce tištěných průvodců a třikrát prezentovali návrh v živém vysílání, zorganizovali jsme čtyři velká setkání Plán jede k vám a navštívili zastupitelstva deseti městských částí, prezentovali jsme návrh starostům, odborům magistrátu i zastupitelským klubům, odborné veřejnosti i dalším zájmovým skupinám. Maraton zakončila dvě veřejná projednání na brněnském výstavišti. Oddych nás ale nečeká. Máme necelý rok na vypořádání všech připomínek a námitek do dalšího veřejného projednání v květnu 2021.
Na dokončení návrhu nového územního plánu jsme pracovali intenzivně rok a půl. V KAM jsme sestavili tým pětadvaceti odborníků napříč profesemi, kteří se na jeho přípravě podíleli. Od architektů a urbanistů, krajinářského architekta, dopravních a městských inženýrů, sociálních geografů až po právníky, kteří se specializují na územní plánování.
Spolupracovali jsme také s externími odborníky na ekologii a životní prostředí, na technickou infrastrukturu nebo protipovodňová opatření. Pravidelně jsme se nad návrhem setkávali také se zástupci pořizovatele, Odboru územního plánování a rozvoje (OÚPR), a pověřeným radním. Návrh územního plánu je týmová práce a jako tým jsme návrh také prezentovali a odpovídali na vaše dotazy.
Do harmonogramu příprav územního plánu zasáhl nouzový stav. Několikrát se tak posunul nejen termín veřejného projednání (nakonec na brněnském výstavišti proběhla dvě veřejná projednání), ale museli jsme zrušit také všechny plánované akce s veřejností. Přesto jsme nechtěli zveřejnění návrhu prodlužovat naopak, prodloužili jsme raději čas na jeho představení.
V době nouzového stavu jsme připravili dvě živá vysílání přímo z naší kanceláře na Zelném trhu a nabídli jsme lidem možnost pokládat dotazy online. V každém vysílání jsme zodpověděli kolem šedesáti dotazů, další odpovědi jsme pak publikovali na našem webu. Podívat se na záznamy i všechny odpovědi můžete zde a zde. Také jsme byli hosty živě přenášené debaty, kterou pořádalo Otevřené Brno.
Rubín, Musilka, Hvězdárna a planetárium, Dělnický dům Židenice – jako náhradu za osm zrušených akcí jsme v červnu připravili celkem čtyři velká setkání Plán jede k vám. Jejich cílem bylo návrh představit a vyslechnout si názory a podněty veřejnosti. Na setkání přišlo několik stovek zájemců.
„Na začátku setkání byli někteří lidé plní emocí, v bojovné náladě, na konci sice stále odcházeli s jiným názorem, ale dokonce nám i zatleskali. Ocenili, že jsme je nepřišli přesvědčovat, aby si nedávali připomínku nebo námitku, ale že jim chceme hlavně vysvětlit důvody, proč jsou věci v návrhu tak, jak jsou,“ řekl ředitel KAM Michal Sedláček.
Skoro den, co den jsme pak v červnu vyráželi prezentovat návrh také do městských částí. Navštívili jsme dohromady deset těch, které nás samy oslovily, abychom návrh představili na jejich veřejných zastupitelstvech. Nejbouřlivější diskuze nás čekala v Bohunicích, Medlánkách nebo v Komíně.
Nejčastěji se lidé ptali na ochranu zeleně, jak řeší plán klimatickou krizi, zahrádkářské kolonie, cyklotrasy nebo protipovodňová opatření. Protože jde také pro nás o důležitá témata, chceme na podzim uspořádat několik seminářů, kde se jim budeme podrobněji věnovat. Na říjen připravujeme také mezinárodní konferenci k tématu modrozelené infrastruktury nebo velkou výstavu o územním plánu v brněnském Urban centru.
U pořizovatele se sešlo přes osm tisíc připomínek a námitek. Úkolem OÚPR ve spolupráci s pověřeným radním a KAM je nyní všechny vypořádat. Na základě uplatněných připomínek a námitek občanů, stanovisek dotčených orgánů a připomínek městských částí bude návrh nového územního plánu upraven a v polovině roku 2021 opětovně projednán.
Zajímají vás další podrobnosti k územnímu plánu? Chcete si prolistovat Průvodce? Prohlédnout si informační videa? Vše najdete na stránce Nový územní plán.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).