Rok 2020 byl pro nás především rokem územního plánu, architektonických soutěží, velkých projektů jako je nová čtvrť Trnitá s novým nádražím nebo silnice 43. Vzhledem k situaci ale také rokem živých vysílání a online seminářů. Start roku se přesto zdál být jako každý jiný a celý tým jel hned od začátku na plný plyn. Podívejte se na ohlédnutí za tím nejdůležitějším v prvním čtvrtletí.
V lednu jsme začali jednat se zástupci místních spolků Masarykovy čtvrti kvůli přípravě zadání na architektonickou soutěž – dostavba a úprava náměstí Míru.
Začátkem února jsme k náměstí Míru uspořádali kulatý stůl s klíčovými aktéry, majiteli a uživateli okolních objektů, zástupci městské části, městských firem, odborů magistrátu i občanských sdružení.
Přivítali jsme u nás neúnavnou propagátorku Brna a jeho historie paní Milenu Flodrovou, se kterou nám je ctí spolupracovat a která nám pomáhala hledat staronový název pro novou čtvrť Trnitá.
Vypravili jsme se také za občany Masarykovy čtvrti na veřejné setkání, abychom s nimi prodiskutovali jejich připomínky a názory, které sloužily jako podklady k vytvoření zadání na připravovanou architektonickou soutěž na náměstí Míru.
Veřejné setkání proběhlo v prostorách Cyrilometodějské církevní ZŠ.
Kroky letošní první procházky s městským architektem nás zavedly na břeh Staré Ponávky, kde se snoubí dva zajímavé projekty. První z nich se zaměřuje na zpřístupnění nábřeží říčky pro obyvatele města. Cílem druhého je rekonstrukce brownfieldu na jeho břehu a otevírání areálu Svatopetrská městu.
12. března dopoledne jsme odevzdali návrh nového Územního plánu města Brna pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje. Ve stejný den ve 14:00 byl vyhlášen nouzový stav.
Od 24. března 2020 se s návrhem mohla seznámit veřejnost. Do projednávání zasáhl nouzový stav a město muselo dvakrát odložit termín veřejného projednání. Lidé tak získali na prostudování návrhu více času – téměř sto dní.
Původně jsme plánovali road show, návštěvy a představení návrhu nového územního plánu v městských částech „Plán jede k vám!“ Vzhledem k nouzovému stavu jsme ho nahradili živým přenosem „Plán vysíláme k vám!“
S živým vysíláním jsme se připojili celkem třikrát a připravili sérií videí. Chceme aby lidé návrhu nového územního plánu rozuměli co nejlépe.
Byli jsme také hosté debaty pořádané spolkem Otevřené Brno.
Videa vidělo přes 13 000 tisíc lidí a bylo zodpovězeno přes 1000 dotazů.
Připravili jsme také brožuru – Průvodce Brňana – která slouží ke snadnějšímu prostudování návrhu nového územního plánu. Můžete si ji vyzvednout u nás v kanceláři na Zelném trhu každý všední den.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.