Součástí přípravy architektonicko-urbanistické soutěže na úpravu veřejného prostranství náměstí Míru a dostavbu areálu Lerchova byla veřejná participace. Akce se uskutečnila 13. února 2020 v prostorách Cyrilometodějské církevní základní školy Brno za účasti zhruba dvě stě občanů. Cílem akce byl sběr podnětů a názorů k tématu. Přečtěte si stručné shrnutí z tohoto setkání, stáhnout si můžete také kompletní vyhodnocení podnětů.
Účastníky participace jsme rozdělili do čtyř skupin, aby tak každý dostal prostor vyjádřit svůj názor. Vyhodnocení výsledků jsme rozdělili do dvou částí podle toho, jak probíhala diskuze v participačních skupinách. První část shrnuje současný stav náměstí Míru a areálu Lerchova, druhá část se věnuje budoucnosti veřejného prostranství.
Smyslem první části bylo zjistit, jaké problémy obyvatele ve stávajícím stavu náměstí nejvíce tíží. Na základě výstupů z diskuze a pojmenování konkrétních podnětů jsme hledali shodu ve výstupech mezi všemi čtyřmi skupinami.
Během vyhodnocování jsme všechny podněty rozdělili do témat: doprava – vybavenost – veřejný prostor – zeleň – areál Lerchova – bydlení – regulace – ostatní. Díky tomuto rozdělení jsme získali poměr jednotlivých požadavků a vyhodnotili jejich význam.
Zajímá vás úplné vyhodnocení veřejného setkání? Stáhněte si kompletní zprávu i detailní zápis ze všech čtyř skupin.
Náměstí Míru jako důstojné centrum Masarykovy čtvrti a příjemné místo pro obyvatele Brna. Takový je cíl urbanisticko-architektonické soutěže, která má přinést to nejlepší řešení na celkové úpravy jeho dlouhodobě nevyhovující podoby a zároveň dostavbu přilehlého bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova. Naší snahou je zapojit do přípravy soutěže od samotného začátku všechny klíčové aktéry a širokou veřejnost.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?