Náměstí Míru

Publikováno: 7.1.2020

Náměstí Míru jako důstojné centrum Masarykovy čtvrti a příjemné pobytové místo pro obyvatele Brna. Takový je cíl urbanisticko-architektonické soutěže, která má přinést to nejlepší řešení na celkové úpravy jeho dlouhodobě nevyhovující podoby a zároveň dostavbu přilehlého bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova. Zapojte se s námi do přípravy soutěže, přijďte na veřejné projednání a pomocí webového dotazníku nám zašlete své podněty.

Náměstí Míru

Webový dotazník

Zapojte se do přípravy zadání soutěže a napište nám své poznatky a podněty k proměně náměstí. Dotazník bude otevřený do půlnoci 21. února 2020.

Srdce Masarykovy čtvrti

Náměstí Míru je srdcem jedné z nejhezčích brněnských čtvrtí a zároveň cílem stovek Brňanů, kteří navštěvují park Kraví hora, hvězdárnu či areál plaveckého bazénu. Prostor však dlouhodobě nefunguje jako náměstí a potřebuje celkové a koncepční řešení. Problematické je zejména stávající dopravní řešení a celková neuspořádanost prostoru. Kultivaci vyžaduje vše od prostoru před kostelem svatého Augustina, vstupů do parku Kraví hora po zastávky tramvaje.

Součástí řešení celého prostoru je nutně také proměna chátrajících objektů bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova a přilehlého parčíku. O přestavbu brownfieldu pro kulturní a společenské aktivity v kombinaci s komercí a městskými byty se nyní vede diskuze. Přesunout by se tam mohla také stávající prodejna Brněnky.

Soutěž

Současný nevyhovující stav náměstí se město rozhodlo řešit a na konci roku 2019 proto brněnští radní pověřili naši kancelář organizací otevřené urbanisticko-architektonické soutěže. Soutěž chceme společně s Brnem vypsat letos v květnu. Navázat by mělo zadání projektové dokumentace.

Historie pokusů o revitalizaci náměstí i bývalých vojenských objektů je dlouhá a složitá, i z toho důvodu chceme zadání soutěže důkladně prodiskutovat se všemi zapojenými stranami včetně veřejnosti. Úkolem je teď najít co nejlepší řešení, které bude přínosem jak pro obyvatele čtvrti, tak pro fungování města.

Podkladem pro zadání soutěže bude také studie proveditelnosti na rekonstrukci tramvajové smyčky, kterou zadal v roce 2019 Odbor dopravy Magistrátu města Brna. Studie měla prověřit možnosti úpravy křižovatky náměstí Míru a současně navrhnout nové řešení tramvajové smyčky v návaznosti na vedení pozemních komunikací tak, aby jejich křížení bylo přehledné a přívětivé pro pěší.

„Nechceme, aby se opakovala situace, která tady byla před více než deseti lety. Zásadní rozdíl oproti dřívějšku je v tom, že zatímco původně šlo o soukromý projekt, teď se myšlenky chopilo město, takže bude hlavním developerem a projekt bude zcela v jeho režii.“ 

Michal Sedláček

Ředitel Kanceláře architekta města Brna

Veřejné setkání

Ještě před přípravou zadání soutěže budeme jednat jak se zástupci města, tak i místními občanskými organizacemi. V únoru připravujeme velké setkání u kulatého stolu s klíčovými aktéry, kterých se proměna náměstí bezprostředně týká. Na to naváže ve čtvrtek 13. února setkání s veřejností. Proběhne od 18:00 v sále Cyrilometodějské církevní základní školy v ulici Lerchova 65. Součástí veřejného setkání bude také prezentace výsledků studie proveditelnosti na rekonstrukci tramvajové smyčky.

Další články

Proleťte se nad nábřežím Svratky i areálem BVV

Proleťte se nad nábřežím Svratky i areálem BVV

13.2.2020

Nové dronové záběry čtyř úseků nábřeží řeky Svratky a areálu brněnského výstaviště doplnily interaktivní aplikace na našem webu. Mapy nahlížející na Brno z ptačího pohledu, které používáme při územním plánování, tak zpřístupňujeme i veřejnosti.

Jak se v Brně hospodaří s dešťovou vodou?

Jak se v Brně hospodaří s dešťovou vodou?

5.2.2020

Jak chránit město před přívalovými dešti a suchy zároveň? Jak nám může pomáhat příroda? A kde se modrozelená infrastruktura ještě objeví? Ve videu vám na příkladu tří míst představujeme principy hospodaření s dešťovou vodou v Brně.

Spustili jsme dotazník k soutěži na podobu náměstí Míru

Spustili jsme dotazník k soutěži na podobu náměstí Míru

27.1.2020

Pro všechny zájemce o podobu náměstí Míru a jeho plánovanou proměnu jsme spustili webový dotazník. Zapojte se do přípravy zadání soutěže a napište nám své poznatky a podněty.