Inspirace a zkušenosti

Vídeň, Hamburk, Berlín nebo Denver – města, kde se úspěšně podařilo postavit nové čtvrti a kde se Brno může při plánování a tvorbě Trnité inspirovat. KAM spolupracuje s domácími i zahraničními odborníky, pořádá diskuze a semináře, na kterých čerpá zkušenosti.

Dvoudenní workshop s více než třiceti odborníky připravila KAM v listopadu 2018. Výstupy používá při aktualizaci územní studie.

Zahraniční zkušenosti

Seminář na téma plánování nových čtvrtí uspořádala KAM v říjnu 2018 v budově Tržnice na Zelném trhu. Zúčastnilo se ho na šedesát architektů a urbanistů a dalších odborníků. Podívejte se na záznam přednášek.

Christoph Hrncir, Vídeň, Rakousko

Rakouský architekt pracuje od roku 2003 pro vídeňský magistrát. V současné době jako vedoucí oddělení územního plánování a využití území pro oblast jihu. Působí zároveň jako projektový koordinátor výstavby oblasti kolem nového vídeňského hlavního nádraží, které vzniklo na místě bývalého Jižního nádraží.

Peter Gero, Hamburk, Německo

Původem slovenský urbanista, pracoval třicet let pro magistrát v Hamburku. Z toho dvanáct let pracoval jako ředitel plánování a výstavby centrálních čtvrtí Hamburku. Stál u vzniku městské čtvrti HafenCity s množstvím zajímavých staveb od světových architektů, která vznikla v blízkosti centra města revitalizací nákladního přístavu. Nyní působí jako poradce. Od roku 2019 je členem Rady KAM.

Mark Johnson, Denver, USA

Urbanista a krajinný architekt, vede vlastní architektonickou kancelář CIVITAS. Se svým týmem má za sebou kolem pěti set projektů v Severní Americe, Evropě, Asii, Blízkém východě. V Denveru navrhl obnovu průmyslové oblasti v údolí řeky Platte, kde dříve stálo vlakové nádraží, území je dnes jednou z nejžádanějších lokalit ve městě. Společně s brněnskými architekty Alešem Burianem a Gustavem Křivinkou zpracoval urbanistickou studii na část nové jižní čtvrti v lokalitě mezi ulicemi Opuštěná – Trnitá.

Principy rozvoje měst

Mark Johnson vystoupil v Brně poprvé v dubnu 2018. V prostorách brněnské hvězdárny představil své projekty napříč kontinenty. Záznam přednášky je s českými titulky.