Více než 150 podnětů přišlo v online anketě k návrhu zadání soutěže na proměnu a dostavbu náměstí Míru a přilehlého bývalého vojenského areálu Lerchova. Podněty jsme vyhodnotili a rozdělili podle témat. Podívejte se na jejich vyhodnocení.
Úprava náměstí a zejména využití bývalých vojenských objektů v ulici Lerchova je pro řadu místních občanů citlivé téma. V Kanceláři architekta města Brna si to uvědomujeme, proto od samého začátku, kdy nás vedení města pověřilo organizací soutěže, do přípravy zapojujeme klíčové aktéry i širokou veřejnost. Zadání této soutěže se stalo jedním z nejvíc projednávaných v historii Brna.
V letošním roce jsme uspořádali kulatý stůl s místními organizacemi, veřejné setkání k soutěži v sále Cyrilometodějské církevní ZŠ a online anketu, do které se zapojilo přes 360 občanů. Sešli jsme se také se zástupci místních spolků OS Masarykova čtvrť a Nadační fond Lerchova – otevřeno všem. Jednali jsme se zástupci městské části Brno-střed, odbory magistrátu i Dopravním podnikem města Brna.
Na podzim jsme chtěli představit veřejnosti návrh zadání osobně, z důvodu vládních opatření jsme ho zveřejnili formou videa na našem webu. Lidé mohli posílat své podněty do online dotazníku.
Všechny připomínky a podněty jsme vyhodnotili, a pokud to bylo možné, zapracovali jsme je do zadání soutěže. Některé požadavky se vzájemně vylučovaly, proto jsme vždy zohlednili takový výsledek, který bude přínosný pro město. Náměstí Míru není pouze lokální náměstí jedné čtvrti, jeho význam je vzhledem k jeho poloze u parku Kraví hora, blízkosti Hvězdárny a sportovních aktivit celoměstský.
Důležitý krok pro rozvoj jižní části Brna, tím je dokončení územní studie nové čtvrti Trnitá. Studie určuje hlavní principy, podle kterých se území o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města bude v příštích letech rozvíjet. Je to zásadní dokument pro plánovanou výstavbu, ale také pro podobu veřejných prostranství nebo parků. Její aktualizaci zpracovala kancelář městského architekta, která se dlouhodobě věnuje koordinaci záměrů města a investorů v území.
Čím se může inspirovat Brno při plánování podzemní dráhy? Má navazovat na síť železnic, tramvají, nebo půjde o metro? Kolik bude potřeba zastávek? A je na to Brno dost velké? Nejen na tyto otázky hledal odpovědi online seminář pořádaný Kanceláří architekta města Brna ve čtvrtek 25. března. K pětici přednášejících se přes aplikaci Teams připojila téměř stovka posluchačů. Spolupořadatelem akce byl Ústav železničních konstrukcí a staveb Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Že je na úvodním obrázku situace vystřižená jako ze Suezského průplavu, kde nedávno uvízla obří loď? Nebojte, nic podobného nehrozí a ani na vás nezkoušíme aprílové žertíky. Dnes naopak spouštíme novou verzi rozšířeného 3D modelu města Brna. A u té příležitosti nabízíme všem zájemcům možnost vyzkoušet si během prvních dnů provozu virtuální úpravu veřejného prostoru a přidávání různých prvků – stromů, městského mobiliáře nebo dopravních prostředků.