Více než 150 podnětů přišlo v online anketě k návrhu zadání soutěže na proměnu a dostavbu náměstí Míru a přilehlého bývalého vojenského areálu Lerchova. Podněty jsme vyhodnotili a rozdělili podle témat. Podívejte se na jejich vyhodnocení.
Úprava náměstí a zejména využití bývalých vojenských objektů v ulici Lerchova je pro řadu místních občanů citlivé téma. V Kanceláři architekta města Brna si to uvědomujeme, proto od samého začátku, kdy nás vedení města pověřilo organizací soutěže, do přípravy zapojujeme klíčové aktéry i širokou veřejnost. Zadání této soutěže se stalo jedním z nejvíc projednávaných v historii Brna.
V letošním roce jsme uspořádali kulatý stůl s místními organizacemi, veřejné setkání k soutěži v sále Cyrilometodějské církevní ZŠ a online anketu, do které se zapojilo přes 360 občanů. Sešli jsme se také se zástupci místních spolků OS Masarykova čtvrť a Nadační fond Lerchova – otevřeno všem. Jednali jsme se zástupci městské části Brno-střed, odbory magistrátu i Dopravním podnikem města Brna.
Na podzim jsme chtěli představit veřejnosti návrh zadání osobně, z důvodu vládních opatření jsme ho zveřejnili formou videa na našem webu. Lidé mohli posílat své podněty do online dotazníku.
Všechny připomínky a podněty jsme vyhodnotili, a pokud to bylo možné, zapracovali jsme je do zadání soutěže. Některé požadavky se vzájemně vylučovaly, proto jsme vždy zohlednili takový výsledek, který bude přínosný pro město. Náměstí Míru není pouze lokální náměstí jedné čtvrti, jeho význam je vzhledem k jeho poloze u parku Kraví hora, blízkosti Hvězdárny a sportovních aktivit celoměstský.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).