Informační panely, online prezentace i dotazník. Od samotného začátku vás zapojujeme do přípravy soutěže na podobu náměstí Míru, proto je pro nás důležité představit návrh jejího zadání i ve stávající situaci, která neumožňuje veřejná setkání. Na naše webové stránky jsme umístili videoprezentaci vysvětlující dosavadní průběh přípravy soutěže, principy jejího zadání i nastávající kroky. Zajímají nás vaše názory, prezentaci proto doprovází dotazník otevřený do 3. listopadu 2020. Přímo na náměstí Míru stojí také informační panely věnované soutěži.
Už na začátku letošního roku jste mohli během veřejného setkání a v internetové anketě odpovídat na otázky, které následně pomohly s přípravou zadání. Uspořádali jsme také setkání se zástupci místních spolků a kulatý stůl s uživateli sousedních objektů. Zadání bylo projednáno také se zadavatelem – zástupci města Brna, jednotlivými odbory městské části i magistrátu.
Každý názor máme zapsaný a o každém jsme diskutovali. Zjistili jsme, že najít kompromis bude velmi obtížné, jelikož v zásadních věcech se různé skupiny občanů neshodly. Díky dalším jednáním se nám podařilo některé vyhraněné názory zmírnit. Některé se vzájemně vylučovaly, nebo byly neproveditelné z jiných důvodů. Při přípravě zadání jsme proto zohlednili takový výsledek, který bude přínosný pro co největší skupinu občanů.
Cílem urbanisticko-architektonické soutěže je najít to nejlepší řešení náměstí Míru, které ho promění v prostor s co nejširším využitím, ale zároveň zůstane srdcem Masarykovy čtvrti. Ze zkušeností víme, že prostor i budovy mohou výrazně lépe sloužit a vypadat, pokud jsou dobře uspořádané. Proto jsme do zadání soutěže vložili principy, které tuto změnu k lepšímu umožňují. Je to hlavně změna dopravního řešení, pozice tramvajové smyčky a s tím spojené zklidnění dopravy, ale i mnohé další.
Aby vznikl volný prostor pro zlepšení náměstí, dohodlo se vedení města Brna s majiteli zdejšího supermarketu Brněnka na demolici obchodu, směně pozemků a přestěhování do nového polyfunkčního domu. Ten má vyrůst na místě dnešního areálu Lerchova. Vedle obchodů a služeb bude jeho součástí centrum volného času se dvěma sály a také prostor pro 35 až 45 městských bytů. Město počítá s menšími byty pro mladé rodiny, seniory, samoživitele a tělesně postižené. Dalších 15 bytů bude v soukromém vlastnictví majitelů Brněnky. Součástí domu bude také nejméně 1000 m2 velká zahrada.
Důležitým požadavkem pro nás je, aby polyfunkční dům nenarušoval charakter vilové čtvrti. V přízemí počítáme s prostory pro obchody a služby s výlohami orientovanými do náměstí. Směrem od náměstí má mít budova charakter domu v zeleni. Výška budovy bude zhruba totožná s okolními školami, aby nenarušovala dominantu kostela.
Soutěž bude otevřená pro všechny, kteří mají potřebnou odbornou kvalifikaci a splní požadavky soutěžních podmínek. Cílem je najít nejlepší návrh a konkrétního projektanta, všechna řešení bude posuzovat jedenáctičlenná porota s převahou nezávislých odborníků. Výsledky soutěže by měly být známé v červnu 2021, poté budou všechny soutěžní návrhy představeny na výstavě. Přípravou soutěže byla KAM pověřena vedením města na konci roku 2019.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.