Rok 2019 v KAMu

Publikováno: 6.1.2020

Rok 2019. Odevzdali jsme návrh nového územního plánu i návrhy změn toho stávajícího. Vydali jsme novou knihu Principy tvorby veřejných prostranství. Zorganizovali jsme také další architektonické a urbanistické soutěže, řadu setkání s širokou i odbornou veřejností, či výstav. A ani to není zdaleka všechno… Podívejte se na ohlédnutí za tím nejdůležitějším.

Rok 2019 v KAMu

Hned začátek nového roku přinesl rekord. Celkem 27 návrhů přišlo v lednu do mezinárodní otevřené ideové soutěže na budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka. Vítězem se stal návrh pražského ateliéru Aulík Fišer architekti.

Územní plán – nejdůležitější dokument dalšího rozvoje města. Ten brněnský je ale z roku 1994 a ještě před koncem své platnosti potřebuje aktualizovat. V únoru jsme dokončili balíček jeho více než 250 změn. Z rozhodnutí brněnských zastupitelů z něj bylo vybráno 150 změn ke zkrácenému postupu pořízení a ty byly projednány koncem roku na dvou veřejných projednáních.

Březen Brno zase o něco více přiblížil „velké vlakové soutěži“ na nové hlavní nádraží, která by měla být vyhlášena letos. Netočil se ale jen kolem železniční dopravy a jejího rozvoje, ale vedl například i k setkání nad jihomoravskou částí Baltsko-jaderského koridoru.

Budoucnost nové čtvrti Trnitá přiléhající z jihu k historickému jádru Brna, rozvoj železniční dopravy a městské infrastruktury, ale také protipovodňová opatření. Nejen taková byla témata dubnového 10. setkání diskusní platformy Brněnské ozvučné desky.

U brněnského dolního nádraží vyrostla v květnu nová Čekárna. Sedm měsíců sloužila tisícům cestujících a zpříjemňovala čekání na vlak i v chladnějším zimním počasí. Její součástí byla také výstava o historii území a plánované výstavbě nové čtvrti Trnitá.

Znovu 27, tentokrát ale přihlášených návrhů na podobu společenského centra v budově Staré hasičky v brněnském Komíně. Architektonickou soutěž vyhlášenou v červnu vyhrála trojice architektů – Janosch Welzien, Štěpánka Úlehlová a Filip Hermann.

Devět procházek s městským architektem, z toho jedna červencová do parku Lužánky, pět výstav, účast na přednáškách i debatách… Kromě odborné práce je naším cílem rozšiřovat povědomí o architektuře a urbanismu i mezi širokou veřejnost a zapojovat ji do otázek týkajících se rozvoje města.

 Vernisáž výstavy Špitálka: Proměny chytré čtvrti

Vernisáž výstavy Špitálka: Proměny chytré čtvrti

Bude mít Brno své metro? Podzemní tramvaj? Nebo vlak projíždějící pod centrem města? V srpnu jsme začali pracovat na přípravě zadání studie proveditelnosti podzemní dráhy, která má především odlehčit regionální i městské hromadné dopravě, podpořit vlakovou dopravu a zlepšit dostupnost připravovaného nového hlavního nádraží v poloze u řeky.

The Leipzig city tunnel

The Leipzig city tunnel

Brownfieldy, lokality, které i přes svůj velký potenciál leží ladem a nedaří se je dostatečně využít. O cestách jejich proměny, zkušenostech z Prahy i současném vývoji v Brně diskutovali v září na 11. setkání Brněnské ozvučné desky odborníci mnoha profesí.

V říjnu získalo Brno kuchařku pro lepší ulice a náměstí, vyšla totiž kniha Principy tvorby veřejných prostranství. Sloužit má především jako východisko pro zadávání úprav a rekonstrukcí veřejného prostoru a průvodce pro architekty, projektanty i širokou veřejnost. Jejímu představení a předávání jsme se věnovali v týdnech následujících křtu knihy, pokračovat v tom budeme i v novém roce.

Brno jako na dlani… V listopadu jsme veřejnosti představili interaktivní mapu budov širšího centra města. V průběhu roku 2020 připravujeme ještě její aktualizaci, která zahrne celé Brno. Prohlédnout si můžete i začátkem roku představenou interaktivní mapu brněnské maloobchodní sítě.

A ještě jednou územní plán. V polovině prosince jsme dokončili návrh toho nového, začít by měl platit nejpozději do konce roku 2022. Ještě předtím ale proběhne hned dvojí projednání s veřejností.

Další články

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

13.11.2024

Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

12.11.2024

V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.