Přestože jsme hned začátek září zahájili procházkou s městským architektem, už v říjnu nás okolnosti donutily do virtuálního prostoru přesunout vernisáž výstavy k územnímu plánu i související kulaté stoly věnované jeho horkým tématům. Podívejte se na ohlédnutí za tím nejdůležitějším ve třetí části roku 2020.
Druhá a zároveň poslední procházka s městským architektem v tomto roce – Šalinou za pyramidami.
Pokračovali jsme virtuálně s vernisáží k výstavě 381 349 územních plánovačů, která má za cíl představit a seznámit Brňany s návrhem nového Územního plánu města Brna a jeho horkými tématy.
Zahrádky, zeleň, výšková regulace a mnoho dalších žhavých témat. Připravili jsme pro vás celkem sedm kulatých stolů na témata, která nejčastěji zněla během veřejného projednávání nového územního plánu. Na zveřejnění záznamů jste se mohli těšit vždy v pondělí.
Proběhlo druhé online zasedání poroty mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží a přilehlých veřejných prostranství. Přišlo celkem padesát žádostí o účast z celkem patnácti zemí světa. Do prvního kola soutěže postoupilo celkem dvanáct týmů architektů. Tři byli vyzváni přímo, dalších devět vybrala odborná porota.
Soutěž na nové hlavní nádraží přilákala světová esa, podívejte se na jejich stavby. Jsou mezi nimi ateliéry z Česka, Rakouska, Německa, Nizozemska, Francie, Dánska, USA i Velké Británie.
Začala práce na studii Severojižního kolejového diametru. Do dvou let bychom měli vědět, zda bude Brno mít metro, podzemní tramvaj, nebo příměstský vlak.
Druhá participace s občany Masarykovy čtvrti k soutěži na podobu náměstí Míru, tentokrát nad návrhem soutěžního zadání, byla bohužel s ohledem na vyhlášení nouzového stavu možná. Proto jsme ho představili online. Názory občané mohli posílat prostřednictvím dotazníku. Nakonec přišlo přes 150 podnětů, které jsme vyhodnotili a rozdělili podle témat. Pokud to bylo možné, zapracovali jsme je do zadání soutěže.
Koncepce a příprava projektů protipovodňových a adaptačních opatření přešla pod naši kancelář a vzniklo tak nové oddělení městské infrastruktury. Naším velkým úkolem je zrychlit přípravu protipovodňových opatření v Brně. Na fotografii vidíte krabice naplněné nutnou dokumentací pro proměnu nábřeží Svratky na Poříčí.
A nejde jen o ochranu před povodněmi. Návrh revitalizace tříkilometrového úseku okolí Svratky od koupaliště Riviéra podél Poříčí až po ulici Uhelná počítá s novými ostrůvky, tůněmi a moly. Břehy oživí zeleň. Pro pěší i cyklisty přibude zhruba pět kilometrů pěšin a bezmála tři kilometry cyklostezek.
Na začátku listopadu jsme jako zpracovatel uspořádali první z řady setkání nad připravovanou územní studií v městské části Brno-Bosonohy. Cílem je stanovit podmínky pro zdejší výstavbu.
Depozitář Moravské galerie v brněnských Řečkovicích představuje moderní úložný prostor pro umělecké sbírky a zároveň architektonicky výjimečnou stavbu propojující funkčnost s otevřeností veřejnosti. Právě tam povedou naše společné kroky během dubnové procházky za architekturou. Akce proběhne ve čtvrtek 3. dubna od 16.30. Průvodcem nám bude spoluautor budovy Jozef Kubín.
Ulice Orlí, v úseku od Masarykovy po Josefskou, projde v blízké době úpravou. Stavbaři zde postupně opraví plynovod, poté přijde na řadu dlažba a na konci bude obnoveno stromořadí. Brno si díky tomu společně s Kanceláří architekta města vyzkouší moderní postupy péče o zeleň v centru. Na ulici v novém hávu se mohou Brňané a návštěvníci těšit po letních prázdninách.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.